2. Osman (Genç Osman) Dönemi Islahatları

2. Osman (Genç Osman) Dönemi Islahatları.17. yüzyılda görmüş olduğumuz İkinci Osman önemli yeniliklerle birlikte çok ciddi atılımlar olmuştur. Dönemin en önemli isimlerinden birisini oluşturmaktadır. Hemen her şeyi daha iyi duruma getirebilmek adına da çalışmalarını devam ettirmiştir. Devlet yönetimi içerisinde bozulan ya da yenilenmesi gereken her ne varsa tüm bunları tespit edilerek devlet yönetimiyle ilgili çalışmalarını sürdürmüştür.

İkinci Osman’ın yapmış olduğu bir takım ıslahatlar vardır. Bu ıslahatları şu şekilde sıralamamız da mümkündür;

 • Genç Osman Osmanlı Devleti tarihinde bir ilki gerçekleştirerek ilk kez saray dışından evlenmiştir
 • Başkent değişikliğini yapmanın doğru olduğunu savunmuş ve İkinci Osman başkenti ise genelde Türk ve Müslüman olan bir şehre taşımanın daha doğru olduğunu savunmuştur.
 • Hotin seferinde çok fazla yaşanılan gevşeklikler sonucunda ise Yeniçeri Ocağı’nı kaldırmayı düşünmüştür. Lakin bunu başaramamıştır. Çünkü bu haber duyulmuş ve yeni çeriler ayaklanarak Genç Osman’ı öldürmüştür.
 • Şeyhülislam’a yalnızca fetva verme işini bırakmıştır.Bu sayede Osmanlı Devletinde  din alimleri devletin siyaset işlerine karışması engellendi din adamlarına kendi asıl görevleri olan fetva yetkisi bırakıldı.
 • Genç Osman ayrıca maliye sınıfıyla ilgili olarak da ıslahat çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Asker ve din adamlarına verilen fazla paraların kesilmesini sağlamıştır.

Bakıldığında Osmanlı dönemi içerisinde ilk köklü ıslahat çalışmalarının genç Osman tarafından başlandığını net bir şekilde görebilmekteyiz. Osmanlı padişahlarını inceleme altına aldığımızda ise Genç Osman sosyal alanda inceleme yapan ve düşünen ilk padişahlardan biri olma özelliğine sahiptir. Tabi ki bu ıslahatlarını hayata geçiremeden ayaklanan yeni çeriler tarafından Genç Osman’ın öldürüldüğünü belirtebiliriz. Fakat eski gücünü kaybeden devletin yeniden gücüne erişebilmesi adına Yenilikçi atılımları da bulunuyordu diyebiliriz.

Share

ozan

..

You may also like...

5 Responses

 1. Burak dedi ki:

  Genç Osman ve yaptığı ıslahatları çok iyi anlamışsınız performans ödevimi sayenizde yapabildim çok sağolun.

 2. Cemal Altıntaş dedi ki:

  Doğru yollar izlemiş tek sıkıntı genç yaşta tahta çıkması ve yeniçerililer ile çatışması. ölümüde pek iyi olmamış. II. Osman, orada hapsedildi. Onu öldürmek isteyenlere karşı direnen II. Osman’ın hayaları sıkılarak etkisiz hale getirildi ve boynuna atılan kementle boğularak öldürüldü.Katillerin arasında yer alanlardan biri ise II. Osman’ın kulağını keserek I. Mustafa’nın annesine götürdü. Bu cinayetten I. Mustafa’nın annesi oldukça memnun kaldı. Naaşı babası Sultan Ahmed’in türbesine götürülüp gömüldü. kaynak vikipedi.

 3. tv izle dedi ki:

  Kesinlikle güzel bilgiler verilmiş. makale için teşekkür ederiz.

 4. Metin dedi ki:

  Kaliteli bilgiler verilmiş ödevimde çok yardımcı oldu devamını beklerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir