2.Viyana Kuşatması Neden Başarısız Olmuştur?

2.Viyana Kuşatması Neden Başarısız Olmuştur?2.Viyana Kuşatması hakkında kısaca bilgi ve konu anlatımı.1. Viyana Kuşatması, 27 Eylül-16 Ekim 1529 tarihleri içerisinde Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı kuvvetleri tarafından kuşatılmıştır. Tarihte bu sürece 1. Viyana kuşatması adı verilmektedir. Fakat yapılan bu savaş sonrasında ise kale alınamamış ve Osmanlı ordusu İstanbul şehrine yeniden dönmek zorunda kalmıştır. Hemen akabinde ise devreye ikinci viyana kuşatması girmiştir. İkinci viyan kuşatmasında başarısız olmamızın altında yatan bir takım sebepler de bulunmaktadır. En büyük sebeplerinden birisi de şehrin güçlü surlar tarafından çevrilmiş olması diyebilmemiz mümkündür. Aynı zamanda Haçlı birliklerin kuşatma sırasında Avusturya’ya yardım etmesi de Osmanlı Kuvvetlerini başarısızlığa sürükleyen bir diğer önemli sebeplerden biri olarak tarihe yazılmaktadır. İkinci Avusturya kuşatmasında, Kırım hanının Leh ordusunu Tuna’ya geçmesini engelleyememesi gibi durumlarda etkili olan durumların başında yer alıyor. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ise Osmanlının tekrardan eski gücüne kavuşabilmenin hesaplarını yaparken diğer yandan da yeniden kendi şöhretini tüm dünyaya duyurmak istiyordu. Bu planlarını gerçeğe en hızlı şekilde dönüştürebilmek adına ise yeterince hazırlık yapmadan Viyana kuşatmasının başlamasını sağlamıştır.

Orduda yaşanan disiplinsizlik, Kırım Hanlığı kuvvetlerinin çekilmesi, Lehistan Avusturya’ya yardıma gelmesi kuşatmanın olumsuz şekilde sonlanmasına neden olacak bir durumdur. Viyana düşmek üzerindeyken birde üzerine eklenen Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın şehirde yağmalamayı yasaklaması ve yeniçerilerin de isteksiz davranışlar sergilenmesi de olumsuz sonuçlanmasına zemin hazırladı.

Tarih sürecine göz attığınızda İkinci Viyana kuşatması son derece önemli savaşlardan birisidir. İkinci Viyana Kuşatması, Osmanlı-Avusturya savaşlarının en önemlilerinden biri olurken birbirleri ile çekişen mücadelelerine de sahne olmuştur. Avusturya kralının Macar halkı üzerinde yaratmış olduğu din ve mezhep baskıları sonucu Macar Kralı hemen Osmanlı devletinden kendisine yardım etmesini istemiştir. Bu dönemin padişahlarından biri olan IV. Mehmet, Macar Kralına yardım edebilmek adına hazırlıklara başlamıştır. Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Avusturya’ya savaş açarak üzerine 200 bin kişilik kalabalık bir orduyla yürüdü. Bu sırada Budin’de toplanan Osmanlı Ordusu’da Avusturya’nın başkenti Viyana üzerine yürümeye başladı. Kalabalık bir kuvvetle gelen Osmanlı Ordusu Viyana’yı kuşatmıştır. Fakat her şey kuşatma sırasında istenildiği gibi gitmedi.

Kuşatma sırasında Avurturya’nın yardımına gelen Fransa, Almanya, Lehistan haçlı kuvvetleri de Osmanlı Ordusunu arkadan çevirerek bozguna uğrattı. Padişahın emri üzerine ise Kara Mustafa Paşa öldürülmüştür. Viyana Kuşatmasının üstün bir zaferle sonlanması sonucunda ise bu durum Haçlılar tarafından büyük bir sevinçle karşılanmaya başlamıştır. Papa, Türkleri Avrupa’dan atmak istemektedir. Derhal işe geçen Papa, Avusturya, Lehistan, Rusya, Venedik ve Malta’nın katıldıkları bir anlaşma meydana getirmiş oldular. Bu duruma ise Türklere karşı yapılan Kutsal İttifak olarak adlandırmamız mümkündür.

Osmanlı kuvvetleri tarafından yaşanan Viyana Bozgunu, beklenen bir durum değildi. Fakat başarısız olmasının sebeplerinden birisi de şehrin surlarla çevrilmiş olması diyebiliriz.

Share

ozan

..

You may also like...

6 Responses

 1. Fırat dedi ki:

  Aydınlatıcı Bir yazı olmuş paylaşım için teşekkürler

 2. Bekir dedi ki:

  Viyana kuşatmasında neler neler olmuş, gerçekten bunları bilmiyordum. Paylaşım için teşekkürler.

 3. Mehmet Ali dedi ki:

  Tarih hakkındaki yazıları takip ediyorum, oldukça faydalı 🙂

 4. şafak güler dedi ki:

  oldukça aydınlatıcı bir yazı hazırlamışsınız. bilgilendirme için teşekkür ederim

 5. Enes Yıldız dedi ki:

  Tarih her Türk gencinin bilmesi ve ilgilenmesi gereken bir konu.Bu konuda yazılar yazıp bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

 6. sinem dedi ki:

  az ve öz mükemmel 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir