Abbasilerde Bilim ve Sanat

Abbasiler Döneminde İslam Devleti’nde bilim ve sanat hakkında bilgiler maddeler hakkında konu anlatımı.Abbasiler döneminde bilim ve sanat alanında birçok gelişme yaşanmıştır.Aşağıda bu gelişmeler maddeler halinde verilmiştir.Şimdiden paylaşımımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 • Abbasiler bu dönemde Hintlilerden onlu sayı sistemini matematikte alarak kullanmışlardır.
 • Abbasiler döneminde Müslümanlar Çin,Hint,Eski Yunan ve çeşitli uygarlıklarından bilim ve sanat alanından faydalanarak bu alanlarda gelişme göstermeye çalışmışlardır.
 • Abbasi Devleti bu dönemde Eski Yunan dönemi ile Helenistik dönemden bazı önemli sanat ve bilim alanında verilen eserleri Arapça diline tercüme ederek bu alanların gelişimine katkıda bulunmuştur.Bu tür gelişmeler özellikle büyük Abbasi Halifesi Harun Reşid tarafından gerçekleştirilmiştir.Urfa,İskenderiye,Harran ve Antakya şehirlerinde bulunan Süryanice ile Eski Yunan dillerinde kaleme alınmış eserleri Arapça diline çevirmiştir. Abbasilerde Bilim ve Sanat.
 • Bilim alanında Astronomi cetvellerini Astronomi alanında gelişmek için hazırladılar. Abbasiler Çinlilerden kağıt yapmayı öğrenerek kağıt üretimi yapmak için günümüz deyişiyle kağıt üretim fabrikası kurmuşlardır.
 • Abbasi Halifesi Memun döneminde Abbasiler Bağdat şehrinde Beyt’ül Hikme yani bilgi evi bilgelik evi hikmet evi anlamına gelen önemli bir bilim merkez kurulmuştur.Bu bilim merkezinde önemli tercümeler yapılmış ve bir kütüphane olarak kullanılmıştır.Bu kütüphanenin bulunduğu Bağdat dışarıdan gelen kitaplar ve tercüme edilmiş kitapların birikmesi sonucunda önemli bir bilim ve İslam şehirleri arasındaki en büyük kütüphane merkezlerinden birisi olmuştur.
 • Abbasi Devleti halifelerinin bilim ve bilim adamlarına verdiği önem ve çalışmalar sonucunda Bağdat dünyanın farklı şehirlerinden çeşitli bilim adamlarının gelip araştırmalarını yaptığı önemli bir merkez olmuştur.
 • Abbasi Devleti sanat alanında özellikle mimari eserlere öncelik vermiştir. Abbasilerde Bilim ve Sanat.
 • Abbasiler sanat eserlerinde Türk sanatından da etkilenmiştir. Bu dönemde verilmiş en önemli eseri 852 yılında Abbasi Halifesi Mütevekkil tarafından Türkler için kurulmuş olan Samerra kentinde yapılan Ulu Camidir. Ulu Cami 150 bin müminin aynı anda namaz kılabildiği bir camidir.Bu önemli camiden bu güne kadar sadece dış duvarı ile mimarisinin bir kısmı kalmıştır.
 • Abbasi Devleti’nde sanat alanında yapılan gelişmeler arasına saraylar ve türbeler de girmektedir.
 • Bu dönemde Ebu Dülef Camisi,ilk türbelerden birisi olan Kubbetü’s Süleybiye,Ukheydir Sarayı,Damgan Camisi,Nayin Camisi ve Balkuvara Sarayı Abbasiler döneminde yapılmış olan bazı önemli mimari eserlerdir.

Abbasiler döneminde yapılan bilim ve sanat alanındaki bu gelişmeler ülkenin uzun yıllar ayakta kalması ve gelişmesi adına büyük katkılarda bulunmuştur.Abbasiler bu gelimeler sayesinde bilim ve sanat alanında yükselmiştir. Abbasilerde Bilim ve Sanat.

 

Share

ozan

..

You may also like...

2 Responses

 1. Cihan dedi ki:

  Gerçekten inanılmaz eserler bırakmışlar.Özellikle konuda de belirtilen Ulu Cami. Şimdi bakıyorum da o kadar sene ileride olmamıza rağmen ne o zamanki mimarilere yetişebiliyoruz ne de çoğu zaman nasıl yapıldığını bile çözemiyoruz.

 2. ali rıza dedi ki:

  Dersim için gerekli olan bilgilerin bir çoğu mevcut teşekkür ederim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir