Akrep Sokmalarında İlkyardım Nasıl Yapılır?

* Akrep Sokması Nedir?

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte akrep sokması olayları hızla artmaya başladı. Birçok insan akrep sokması sonucu hayatını kaybetmektedir. 1750 tür akrebin; 50 tanesi zehirli olup, 20 tanesi ölümcüldür. Sarı ve siyah renkli akrepler en çok karşılaşılan ve zehirli olan akrep türleridir. Akrep sokması alerjik reaksiyonları tetikler. Akrep sokmasında tedbirler zamanında alınmazsa ölümlere neden olur. Bebekler, çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar akrep sokması karşısında yüksek risk taşır.

* Akrep Sokması Nasıl Anlaşılır?

Akrep sokmasına maruz kalan kişide; şiddetli ağrı ve yanmalar oluşur. Acı duyulan bölge uyuşur. Sokulan bölgede karıncalanma ve şişlikler oluşur. Yaralıda kas seğirtmesi olağandışı baş, boyun ve göz hareketleri gözlemlenir. Çift görme ve ağızda köpüklenme, terleme, kusma, kan basıncında yükselme gibi belirtiler ortaya çıkar.

* Akrep Sokması İlk Yardımı Nasıl Yapılır?

Akrebin soktuğu yeri bol sabunlu su ile yıkayın. Yaranın üstüne buz koyun. Yarayı kesmek, kanatmak, yara bölgesi ile oynamak tehlikelidir. Yaraya kesinlikle amonyak sürmeyin. Yaraya turnike yapmak ve yaralıyı hareketsiz bırakmak yanlış bir uygulamadır. Akrep ısırılan bölgeyi kalp seviyesinin altında tutun. Böylece zehrin vücuda yayılma hızını yavaşlatmış olursunuz. Akrep, kolunuzu veya elinizi ısırdıysa yaralı bölgeyi kalbinizin altında tutun. Akrep sokması durumunda istemsiz kas hareketleri meydana gelir. Bu yüzden bir yakınınızdan sizi hastaneye götürmesi için yardım alın. Hastaneye giderken araba kullanmayın. Ağrı kesiciler akrep sokmasında ağrının şiddetini arttırır. İçerisinde opiat bulunan ağrı kesicileri kesinlikle kullanmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir