Alaska Nerede?

Alaska Nerede? Alaska, ABD’nin bir eyaletidir. Burası ABD’nin yüz ölçümü bakımından en büyük yeri olmakla birlikte nüfusun da en az olduğu yerdir. Bu eyalet Türkiye’nin iki katı büyüklüğüne sahiptir ancak Alaska’da bu devasa büyüklüğe karşın Türkiye’deki bir ilde bulunan insan sayısı kadar nüfus vardır.  Aleutlar, bu eyaletin yerli halklarındandır ve Alaska demek de Aleutlar’ın dilinde “büyük ülke” anlamına gelmektedir. Alaska, bu anlamı hak edecek bir büyüklüğe ve oldukça çeşitlilik içeren yüzey biçimlerine sahiptir. Bu kadar geniş bir alan sahip olan eyalet için Alaska nerede sorusu ebetteki cevaplanması gerekli olan bir sorudur.

Alaska Nerededir?

ABD’nin 49. eyaleti olan Alaska, ülkenin yaklaşık 1/5’ini kaplamaktadır. Alaska, kuzeyden Kuzey Buz Deniziyle, güneyden Alaska Körfezi ve Büyük Okyanusla, doğudan Kanada’yla batıdansa Bering Denizi, Bering Boğazı ve Çukçi Deniziyle çevrili şekildedir. Alaska’nın yüzölçümü 1.518.200 km2 olmakla birlikte başlıca kentleri de Juneau, Anchorage, Fairbanks, Sitka ve Kodiak şeklindedir. Juneau başkenttir. Eyalet nüfusunu çoğunlukla Eskimolar, Kızılderililer oluşturmaktadır. Geri kalan kısımda nüfusu Zenciler ve Beyazlar oluşturmaktadır. Aynı zamanda toplam nüfusun 1/3’ü üslerde görevli ABD askeri personeli olmaktadır.

Alaska Nerede?

Eyalet tundra denilen ot topluluklarıyla çevrilidir. Burada oldukça az insan yaşamaktadır. Alaska nerede sorusuna karşılık gelen bir diğer soru da eyaletin Rusya Federasyonu’na uzanan bir bölümünün nerede olduğudur. Bu bölüm Alaska Yarımadası ve Aleut Adalarıdır. Aleut Sıradağları Alaska Yarımadası’nın temelini oluştururlar ve bu sıradağlar Aleut Adaları boyunca devam ederler. Güneyde Alaska Körfezi’nin meydana getirdiği iki büyük koy vardır. Bunlar Cook ve Prens William koylarıdır.

Alaska’da Konuma Göre Ekonomi Nasıldır?

Alaska’nın ekonomisi çeşitli unsurlara dayanmaktadır. Doğalgaz, petrol, madencilik, orman ürünleri ve balıkçılık başlıca ekonomi kaynaklarıdır. Zaten Alaska nerede sorusunun cevabına bakıldığında balıkçılığın olmaması elbette beklenemezdi. Eyalette konumdan kaynaklı olarak iklim koşulları ve tarım şartları elverişli değildir. Bu nedenle tarım etkinlikleri burada oldukça sınırlıdır. Eyalet tarım alanında neredeyse %90 oranında kullanışsız alana sahiptir. Yapılabildiği alanda başlıca yetişen tarım ürünü patatestir ve aynı zamanda Güneybatı Alaska’da büyükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Bununla beraber Batı Alaska’da da ren geyiği yetiştirilmekte ve son yıllarda turizme önem gösterilmeye çalışılmaktadır. Turizm sayesinde ekonomiye güçlü bir kaynak oluşturulma çabası mevcuttur.

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir