Amerika Kıtası Haritası

Amerika Kıtası Haritası. Amerika kıtası, gerçekte 3 kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar Kuzey-Güney-Orta Amerika şeklindedir. Fakat tüm dünya tarafından bu kıta Kuzey Amerika ve Güney Amerika olarak bilinmektedir. Amerika Kıtası haritası ele alınırken bu durum, Kuzey Amerika ve Güney Amerika diye iki grupta toplanmaktadır. Çünkü Amerika kuzey ve güney olmak üzere iki kıtadan oluşmaktadır. Amerika’nın doğusunda Atlas Okyanusu, batısındaysa Büyük Okyanus yer almaktadır. Kuzey Amerika’da dünyanın en büyük akarsularından biri olan Missisipi yer alırken Güney Amerika’da ise Amazon yer almaktadır. Kıtanın nüfus yoğunluğu bakımından en fazla olduğu yer ABD’nin kuzeydoğusu olmaktadır. Nüfusu en çok olan ülkelerse ABD, Meksika ve Brezilya’dır. Oldukça fazla yönüyle büyük öneme sahip olan bu kıtanın haritasını iki bölümde incelemek gerekir. Bu bölümler Kuzey Amerika ve Güney Amerika olmaktadır.

Amerika Kıtası Haritası

Kuzey Amerika Kıtası Haritası

Kuzey Amerika, Amerika Kıtası haritası denildiğinde ayrılan gruplardan biridir. Kuzey yarımkürede bulunan Kuzey Amerika’nın; kuzeyinde Arktik Okyanusu, doğusunda Atlantik Okyanusu, güneyinde Karayip Denizi ve batısında Kuzey Büyük Okyanusu vardır. Kuzey Amerika bu yerlerle çevrili bir kıta olmaktadır. Kuzey Amerika 24.230.000 km²’lik bir alana sahiptir. Bu kıta, Asya ve Afrika’dan sonraki üçüncü büyük kıtadır. Nüfus bakımındansa Asya, Afrika, Avrupa sıralamasını takip eden en kalabalık dördüncü kıta olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca Kuzey Amerika Kıtası oldukça dağlık bir bölgedir. Detaylı haritada bu durum oldukça açık görülmektedir. Kuzey Amerika Kıtası orman yoğunluğu bakımından ve su kaynakları açısından da oldukça zengindir.

Kuzey Amerika, ‘’Yeni Dünya’’ olarak da adlandırılan Amerika Kıtası’nın adından da anlaşıldığı gibi kuzey kısmında bulunur. Haritaya bakıldığında Kuzey Amerika ile Güney Amerika’nın tek bağlantısının Panama Kanalı olduğu görülmektedir.  Haritaya bakıldığında kıtayı dört bölgeye ayırmak mümkündür. Bu bölgeler; Great Plains denilen Meksika Körfezi’nden Kanada Arktiği ‘ne kadar olan bölüm, jeolojik olarak genç yapıda olan ve Rocky Mountains, Kaliforniya, Great Bas ve Alaska’yı içeren dağlık batı bölüm, kuzeydoğuda bulunan oldukça yüksek ancak bir o kadar da düz olan Kanada Bölgesi bölümü ve Florida yarımadasıyla Appalachian Dağlarını bünyesinde barındıran doğu bölgesi bölümü olmaktadır.

Güney Amerika Kıtası Haritası

Güney Amerika, Amerika Kıtası haritası denildiğinde ayrılan gruplardan diğeridir. Burası Amerika’nın güney yarısını oluşturan kıtadır. Güney Amerika’nın doğusunda genelde ovalar hakimken batı tarafındaysa fazlaca dağ bulunmaktadır. Haritaya bakıldığında da görüldüğü üzere bu kıta; Büyük Okyanus’un doğusunda, Atlantik Okyanusu’nun batı tarafında, Kuzey Amerika’nın güneyinde ve Antarktika’nın kuzey tarafında bulunmaktadır. 17.840.000 km karelik bir alana sahip olan Güney Amerika Kıtası alan sıralamasında dördüncü konumda yer almaktadır. Alana göre sıralama Asya, Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika şeklindedir. Güney Amerika nüfus bakımındansa beşinci sıradadır. Nüfus sıralamasıysa Asya, Afrika, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika şeklindedir.

Bir yorum Sizinkini ekleyin
  1. Güney amerika kıtasının 17.840.000 km alanı kaplaması beni şaşırttı güzel bilgiler var ilk defa duyuyorum bir çoğunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir