Anadolu Selçuklu Devletinin Dağılmasıyla Kurulan Beylikler

Anadolu Selçuklu Devletinin Dağılmasıyla Kurulan Beylikler hangi beyliklerdir?Bu beylikler hakkında kısa bilgiler ve konu anlatımı.Anadolu Selçuklu Devletinin Dağılmasıyla Kurulan Beyliklerden bazıları unlardır;

Karamanoğlu Beyliği

Beylik, Konya ve Karaman yöresinde kurularak faaliyete geçmiştir. Karamanoğlu Beyliği kendilerini Selçukluların tek varisi olarak görmektedir. Karamanoğulları Beyliğinin merkezi Karaman şehridir.Baktığımızda ise Osmanlılarla en çok mücadele içerisine girmiş olan beyliklerden birisidir.Karamanoğulları Anadoluda kurulan beylikler arasında Türkçeyi resmi bir dil olarak kullanmış ilk beyliktir.

Germiyanoğuları Beyliği

Beylik, Kütahya merkezli olarak Kütahya ve çevresinde kurulmuştur. Germiyanoğulları Beyliğinin topraklarından bir kısmı 1. Murat’ın padişahlığı sırasında Osmanlıya çeyiz olarak verilmitir.

Aydınoğları Beyliği

Aydınoğluları beyliği ise Aydın ve çevresinde kurulan beylik olmayı başarmıştır. Denizci bir beyliktir. Denizcilik alanında ise oldukça ileri giden beylik olma başarısını ele geçirmişlerdir.

Karesioğulları Beyliği 

Çanakkale ve Balıkesir çevresinde kurulan bir Anadolu Beyliğidir. Aydınoğluları’nda olduğu gibi Karesioğulları da denizci bir beylik olarak ön plana çıkıyor. Osmanlıların yıktığı ilk beylik olmasının yanı sıra denizci beylik olarak da tanınmaktadır.

Saruhanoğulları Beyliği

Manisa ve çevresinde kurulmuş denizci beyliklerden biri olarak da karşımıza Saruhanoğlu beyliği geliyor diyebiliriz.

Candaroğluları Beyliği

Beyliğin diğer adı ise İsfendiyaroğulları’dır. Denizci beylik olan Candaroğulları, Kastamonu, Sinop ve çevresinde kurulmuştur.

MenteşeOğulları Beyliğinin Kurulması

Beyliklerin çoğu denizcidir. Onlardan biri olarak Menteşeoğluları da yer alıyor. Muğla ve çevresinde kurulmuş bir beylik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamitoğulları Beyliği

Anadolu Selçuklu devletinin dağılmasıyla birlikte Hamitoğulları beyliği de kurulmuştur. Isparta ve Eğirdir bölgesi civarında kurulan beylik olmuştur.Beyliğin kurucusu Feleküddin Dündar Bey’dir.Hatta Türkiye Devleti kurulana kadar Isparta ve çevresine Hamid diye hitap edilmiştir. Anadolu Selçuklu Devletinin Dağılmasıyla Kurulan Beylikler.

Eşref oğulları Beyliği Kuruluşu

Beylik, Beyşehir ve çevresinde kurulmuştur.

Sahipataoğulları Beyliği

Anadolu’da pek çok beylik kurulmuştur. Onlardan birisi de Sahipatağulları beyliğidir.

İnançoğulları Beyliğinin Kurulması

Ege bölgesinin Denizli ve civarında kurulan bir beyliktir. Anadolu’da kurulan beylikler içerisinde yer almaktadır.

Osmanoğulları Beyliğinin Kurulması

Osmanoğulları, Söğüt, Domaniç ve çevresinde kurulmu ve ilerleyen zamanlarda imparatorluk seviyesine kadar yükselip 3 kıtaya kadar topraklarının ulatığı bir beyliktir.Kurucusu Osman Bey’dir.Anadolu Selçuklu Devletinin Dağılmasıyla Kurulan Beylikler arasında en fazla büyüyen beyliktir.

Eretna Beyliği Kuruluşu

Orta Anadolu da kurulan merkezi Sivas ve Kayseri olmuş olan Anadolu beyliğidir. Eretna beyliğinin kurucusu Uygur kökenli olan Alaeddin Eretna’dır.

Kadı Burhaneddin Beyliği Kuruluşu

Eretna Beyliğinin yerine kurulan bir Anadolu beyliğidir.

Dulkadiroğulları Beyliği Kurulması

Osmanlıların  Turnadağ Savaşıyla birlikte yıkmış olduğu son beyliklerden biri olma özelliğine sahiptir. Bu yüzden Anadolu beylikleri içerisinde en önemli olanın Dulkadiroğulları beyliği olduğunu söylemek mümkündür.

Anadolu Selçuklu devletinin dağılmasıyla saymış olduğumuz bu beylikler kendilerine hakimiyet alanı kurmuşlardır. Anadolu Selçuklu Devletinin Dağılmasıyla Kurulan Beylikler.

Share

ozan

..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir