Anadolu’daki İlk Yerleşim Yerleri

Anadolu’daki kurulan ilk yerleşim yerleri nerelerde kurulmuştur,isimleri ve özellikleri nelerdir?Anadolu’daki yerleşim yerleri hakkında kısa bilgiler ve konu anlatımı.Anadolu’da iklimi,akarsu bakımından zenginliği,jeopolitik konumu,verimli tarım arazileri ve diğer birçok olumlu özelliğinden dolayı tarih boyunca birçok yerleşim yeri kurulmuştur. Anadolu’da yapılan araştırmalar sonucunda Anadolu’daki yerleşim yerlerinin tarihi eski taş devri zamanına kadar uzanmaktadır.Anadolu tarihi bu kadar eski zamanlara uzanmaktadır buda Anadolu’nun ne kadar önemli bir yer olduğunu göstermektedir.

Anadolu’daki İlk Yerleşim Yerleri:

Şanlıurfa-Göbeklitepe: Şanlıurfada  yer alan Göbeklitepe Şanlıurfa’ya 20 kilometre civarı bir uzaklıkta yer almaktadır.Göbeklitepe yaklaşık M.Ö  11. yüzyılda bir ibadethane olarak kurulmuştur.Göbeklitepe dünya üzerinde en eskş insan tarafından kurulmuş sayılan bir tapınak olma özelliğine sahip önemli bir yerdir.Göbeklitepe içerisindeki sütunlarda birçok figüre rastlanılmaktadır. 

Diyarbakır-Çayönü: Diyarbakır’da kurulmuş olan çayönü Anadolu’da kurulmuş önemli ilk yerleşmelerden birisidir.Çayönü Diyarbakır’da yer alan Ergani Ovasında yer almaktadır.Bu yerleşim yerindeki kazı çalışmalarını Halet Çambel ve Robert J. Braidwood üstlenmiştir.Yerleşim yeri yaklaşık olarak milattan önce 10.200 yıllarında kurulmuştur.

Konya-Çatalhöyük: Çatalhöyük Konya şehrimiz içerisinde yer alan eski bir Anadolu yerleşimidir.Çatalhöyük’ün günümüzden dokuz bin yıl önce kurulduğu tahmin edilmektedir.Yerleşim yeri 2012 senesinde UNESCO dünya mirasları listesine eklenmiştir.

Çorum-Alacahöyük: Çorum’da bulunan Alacahöyük Anadolu’da kurulmuş olan en eski yerleşim yerlerinden birisidir.Alacahöyük Çorum’un Alaca ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Alacahöyük kazı çalışmaları sonucunda ulaşılmış olunan tarihi eseler Alacahöyük Müzesinde sergilenmektedir.

Aşağıda maddeler halinde verilen yerlerde Anadolu’da kurulmuş olan bazı yerleşim yerleridir.

 • Hacılar
 • Gavurkale
 • Yumuktepe
 • Köşkhöyük
 • Karain Mağarası
 • Beldibi Mağarası
 • Belbaşı Mağarası
 • Tekkeköy
 • Truva
 • Tilkitepe
 • Kültepe

Devirlere Göre Anadolu’daki İlk Yerleşim Yerleri

Eski Taş Devri:Karain Mağarası,Beldibi Mağarası ve Belbaşı Mağarası Anadolu’da eski taş devrinde kurulmuş yerlerdendir.

Orta Taş Devri: Macunçay,Tekkeköyve Baradiz orta aş devri zamanında Anadolu’da kurulan yerleşim yeridir.

Cilalı Taş Devri: Çayönü ve Çatal höyük Anadolu’daki cilalı taş devrinde kurulan ilk yerleşim yerlerindendir.

Maden Devirleri: Truva,Alacahöyük,Hacılar,Kültepe,Alişar ve Tilkitepe maden devirlerinde Anadolu üzerinde kurulmuş yerleşim yerlerinden bazılarıdır.

Share

ozan

..

You may also like...

2 Responses

 1. enginbey dedi ki:

  çok güzel bir memlekete gelip yerleşmiş atalarımız vallahi çok şanslıyız kaç ülke bizim gibi böyle güzel topraklara sahip

 2. firma ekle dedi ki:

  Aslında ülkemizin enaz bilinen özelliklerinden biridir bu. Dünya’da hayat ülkemizde başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir