Armaları İnceleyen Bilim Dalı

Armaları İnceleyen Bilim Dalı Tarih biliminin çok geniş olmasından dolayı; olaylar, belgeler ve kanıtlar hakkında bilgi almak amacıyla diğer bilim dallarından yararlanılmaktadır.

Türkiye tarihine bakacak olursak, geniş alanda Türklerin yayılma gösterdiği kanıtına ulaşmak için çok fazla bilim dallarından yararlanılmıştır. Eskiden yaşanan bir olayı veya eskiden yazılan bir yazıyı, günümüzde okumak ve çözmek için bu bilim dallarından yararlanmak zorundayız.

Armaları inceleyen bilim dalına, Heraldik denilmektedir. Tarihte birçok devlet, kurum ve mühür gibi yapılarda, armalar incelenerek tarih adına birçok bilgi alınabilmektedir.

Görselde ki armada Osmanlı İmparatorluğu armasıdır.

Heraldik Bilim Dalının Önemi

Heraldik, armaları inceleyen bilim dalı olarak, tarihte yaşanan olaylara karşı bilgi almak amacıyla yararlanılan, bilim dallarından birisidir. Tarihte kurulmuş ve yeniden yıkılmış farklı devletler görmekteyiz.

Geçmiş tarihe bakıldığında, tarihin akışını ve olay sırasını belirlemek amacıyla, hangi devletin hangi inanca sahip olduğunu, hangi kültürü benimsediğini bu armalarda bulabilmek mümkündür.

Mesela, Osmanlı tarihinde kullanılan arma incelenecek olursa, kendi içerisinde barındırdığı anlamlar gereği gizemli bir arma olduğu söylenebilir.

Sancak, kalkan, mızrak gibi semboller ile savaşçı özelliğe sahip ordularını, armada bulunan terazinin adaleti simgelemesi ve kullanılan 30 adet sembol ile birçok bilgi alınabilmektedir.

Dini unsurlarından, hukuka kadar devletin kimliği konumunda olan armalar, tarihe ışık tutacak değerde önemlidir. Bu yüzden Heraldik bilim dalı tarihi bilgiler açısından yararlanılacak bilim dallarından da birisidir.

  1. Armaları inceleyen bilim dalının heraldik olduğunu biliyordum fakat ne kadar öneminin olduğunu bilmiyordum öğrenmiş olduk

  2. Böyle bir bilim dalını ilk defa duyuyorum. Tarih boyunca Heraldik’in en çok Osmanlı armasını araştırmıştır diye tahmin ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir