Avrupa Haritası Türkçe

Tam boyutu sayfa sonundaki linktedir. Avrupa haritası Türkçe tarihi kaynaklarda Avrasya olarak bilinmektedir. Bu şekilde adlandırılmasının temel sebebi Avrasya kelimesinin Sami dillerinde ‘’güneşin battığı taraf’’ anlamına gelmesidir. Avrasya kelimesi zamanla Yunanlılara geçmiş bu burada ‘Europa’ anlamına kavuşmuştur. Ege Denizi’nin batısında yer alan ülkeler genel olarak bu kelime ile tabir edilmektedir.

Avrupa haritası dünyada yer alan bütün kıta haritaları arasında en küçük ikinci haritadır. Yüz ölçümünün bu denli düşük olmasına karşın nüfus oranı bakımından baştan üçüncü sırada yer almaktadır. Yaklaşık olarak Avrupa haritası üzerinde 700 ile 750 milyon arasında insan yaşamaktadır.  Bu nüfusun yaklaşık olarak 100 milyonu Rusya’ya aittir. Rusya’nın ardından en çok nüfusa sahip ülke olarak Almanya, Türkiye, Birleşik Krallık ve İtalya gelmektedir. Nüfus dağılımına şehir bazında baktığımızda ise İstanbul 14 milyon 800 bin kişilik nüfusu ile zirvede yer almaktadır. Hemen ardında da Moskova, Paris, Londra ve Ankara gelmektedir.

Avrupa haritası Türkçe kaynaklar üzerinden incelendiğinde en çok yüz ölçümüne sahip ülkelerin Rusya, Kazakistan ve Türkiye olduğu göze çarpmaktadır. Rusya ve Kazakistan’ın toplam yüz ölçümü Avrupa haritası topraklarının yarısını oluşturmaktadır.

Nüfus yoğunluğu bakımından Avrupa haritası ülkelerini incelersek kilometre kare başına düşen insan sayısı oranının en yüksek olduğu ülkeler Monako, Malta, San Marino, Hollanda ve Belçika’dır. En düşük orana sahip ülkeler ise İzlanda, Kazakistan, Norveç, Finlandiya ve İsveç’tir.

Avrupa nüfusu genel itibari ile gelişmişlik seviyesinden kaynaklı olarak yavaş bir şekilde artış göstermektedir. Daha da ötesini söylemek gerekirse bir çok ülke ve şehirde nüfus azalışı görülmektedir. İnsanların zamanla daha fazla iş, kariyer, ekonomi gibi alanlarda faaliyet göstermesinden dolayı birden fazla çocuk yapma eğiliminden tek çocuk ya da hiç çocuk yapmama eğilimine yönelmişlerdir. Bu durumda haliyle nüfus artış hızını azaltmaktadır.

Avrupa’da konuşulan dillere baktığımızda oldukça geniş bir listeye ulaşıyoruz. Avrupa’da bir çok dil ailesinden onlarca dil konuşulmaktadır. En çok konuşulan dil ailesi Germen dil ailesi olurken; en çok konuşulan diller ise İngilizce ve Almancadır. Ayrıca Roman dil ailesinden İtalyanca ile Portekizce; Slav dil ailesinden Rusça, Çekçe, Sırpça gibi diller ile bu aileler dışında yer alan Yunanca, Türkçe ve Ermenice en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır.

Avrupa haritası Türkçe konuşulan ülkeler listesi oluşturulursa oldukça büyük bir liste olacaktır. Çünkü Türk kültürü Avrupa’nın dört bir yanında yayılmıştır. Türkçe’nin resmi olarak konuşulduğu ülkeler Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’dir. Resmi olmadan konuşulan ve kullanılan ülkeler ise Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Romanya, Azerbaycan, Suriye ve Irak’tır. Ayrıca göçmen olarak farklı ülkelerde yaşayan Türkler sayesinde de Almanya başta olmak üzere Fransa, Hollanda, Avusturya, ABD, Birleşik Krallık gibi ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde Türkçe konuşulmaktadır.

TAM BOYUTU GÖR!

  1. Yazı için teşekkürler. Güzel Türkçe’miz gerçekten büyük bir bölgeyi kaplıyor. Dünya’nın bir çok yerinde Türkçe konuşan birine denk gelme olasılığımız da epey yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir