Avustralya Hangi Kıtada?

Yeryüzünü kaplayan tam 7 adet kıta bulunuyor bunların arasından Avustralya hangi kıtada? Diye merak etmiş olabilirsiniz! Avustralya zaten kendisi başlı başına bir kıtadır ve binlerce canlı türüne ev sahipliği yapar. Doğal habitatın son derece yüksek olduğu Avustralya kıtası kangurularıyla ünlüdür. Belki de birçok kez televizyonlarda belgesellerden izlediğiniz bu kıta Güney Yarım Küre içerisinde yer alan Avustralya büyük okyanus(Pasifik) ve Hint Okyanusu arasında arasındaki bölgede yer alır. Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Endonezya, Vanuatu, Yeni kaledonya, Yeni Zelanda ve Doğu Timor ile komşu olan Avustralya kıtası toprak bakımından dünyanın en büyük 6’ıncı alanına sahiptir. Ancak ada olarak değerlendirildiğinde dünyanın en büyük adası olması unvanını elinde bulunduran Avustralya kıtası diğer kıtalar arasında en küçük olanıdır. Para birimi olarak Avustralya doları kullanılan bu bölgede aynı zamanda Cocos adaları, Norfolk adası ve Christmas adası aynı para birimini kullanmaktadır.

Avustralya Kıtası Coğrafi Özellikleri

Yüzölçümü olarak toplamda 9000 km² alana sahip olan bu kıtanın 7617,930 km² bölümü karasal ve 68,920 km² sudan oluşmaktadır. Dünyanın en eski kıtalarından birisi olan Avustralya kıtası hesaplamalara göre tam 3 Milyar yıl yaşında ve 25,760 km sahil şeridine sahip. Bu noktada Okyanusya neresidir? Diye sorular gelebilir.  Dolayısıyla Avustralya hangi kıtada? Sorusunun diğer bir yanıtı Okyanusya olacaktır. Bu kısa hatırlatma ardından Avustralya’yı tanımaya devam ediyoruz. Yıllık ortalamalarda sıcaklık değerlerinin kuzey bölgelerinde 27° derece olarak ölçülen bu kıta güneyinde 13° derecelik bir farklılık gösterir. Yüksek olmayan yaylalara, güneydoğu bölümünde verimli ovalar eşlik eder. Erozyon sonucunda ortaya çıkan ana karada başta petrol olmak üzere yer altı zenginlikleri ile biliniyor. Eyre gölü ve 2229 metrelik Kosciuszko dağı ile en belirgin coğrafi özelliklerini sergileyen kıtada petrol dışında çinko, tungsten, nikel, elmas, doğalgaz, gümüş, boksit ve uranyum gibi birçok maden çıkarılmaktadır. Tarım yönünden 21,070 km² sulanabilir araziye sahip olan Avustralya kıtasının belli bir bölümü oldukça kurak çöl iklimine sahiptir.  Yaklaşık olarak %54 lük bir alanın ormanlarla kaplı olduğu kıtada sahil boyunca şiddetli kasırgalar olağan durumlar olarak göze çarpar.

Avustralya Kıtasında Avustralya Ülkesi %80 lik Bölümünü Kaplıyor

Aslına bakarsanız Avustralya kıtasının en büyük ülkesi olan aynı isimdeki Avustralya, kıtanın bu şekilde anılmasına ve bilinmesine neden olmaktadır. Avustralya ülkesinin kıtanın %80 kaplamış olması doğal olarak kıtanın tamamının sanki Avustralya ülkesi olarak algılanmasına neden oluyor. Yaklaşık olarak 36.000.000 kişinin yaşadığı kıta başta Avustralya olmak üzere Malenezya, Mikronezya ve Polinezya  olarak adlandırılan bölgelerle birlikte toplamda 4 ayrı bölgeden oluşuyor. Asya kıtasının güneyinde, Antartika kıtasının ise kuzeyinde bulunan Avustralya kıtası 10°-44 enlemi ve 112-154° boylam arasında bir yerde bulunmaktadır.

 

Share

ozan

..

You may also like...

2 Responses

  1. Berkan dedi ki:

    Vay be adamların ülkesinin isminde kıtaları var ve %80’i kendilerine ait

  2. Yusuf dedi ki:

    Çocukken Avusturya ile hep karıştırırdım. Ayrıca kıtanın şu anda tamamen Avustralya olmadığını yeni öğrendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir