Aynı Enlem Üzerinde Bulunan Yerlerin Ortak Özellikleri

Aynı enlem üzerinde bulunun yerlerin, noktaların ortak özellikleri nelerdir? ,bu konu hakkında kısaca konu anlatımı. Konu başlığını anlatmadan önce enlemin genel özellikleri, enlemin ne olduğunu hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyoruz.

Enlem Ekvator’un kuzeyinde ve güneyininde bulunan Ekvator’a olan açısal mesafedir. Enlemler dünyanın kuzeyinde ve güneyinde olamak üzere iki çeşittir. Toplamda dünyada 180 adet enlem vardır, bu enlemlerden 90’ı kuzey yarım kürede 90’ı güney yarım kürede bulunmaktadır. Dünyadan aynı enleme sahip olan noktalardan geçirilen hayali çizginin birleşmesi ile paraleller oluşur. 90 derece kuzey ve güney noktaları kutup noktaları olarak isimlendirilmektedir. Aynı şekilde 66 derece kuzey ve güney enlemleri ise kuzey ve güney kutup daireleri olarak isimlendirilmektedir. Dünya üzerinde hayali olarak varsayılan tüm paralellerin her bir derecesi arasında 11 km mesafe bulunmaktadır ve paraleller birbirleri ile hiçbir zaman çakışmaz. Başlangıç paraleli olarak isimlendirilen hayali daire ise Ekvator’dur. Aynı Enlem Üzerinde Bulunan Yerlerin Ortak Özellikleri.

Enlemler hakkında sizlere verebileceğimiz en önemli bilgiler bunlardır, şimdi sıra en önemli konu olan aynı enlem üzerinde bulunan noktaların ortak özelliklerini anlatmaya geldi.

Aynı Enlem Üzerinde Bulunan Yerlerin Ortak Özellikleri

 • Aynı enlemler üzerinde bulunan yerlerde gece ve gündüz süreleri birbiri ile aynıdır.
 • Aynı enlem üzerinde bulunan yerlerin Ekvator noktasına ve kutup noktasına uzaklığı eşittir.
 • Aynı enlem derecesi üzerinde bulunan noktalarda dünyanın dönüş hızı çizgisel olarak aynıdır.
 • Aynı enlemde bulunan yerler aynı iklim kuşağındadır, sıcak, ılıman ve soğuk kuşak olarak fakat aynı enlem üzerinde bulunan noktalarda aynı iklim yaşanmayabilir bunun nedeni aynı enlem üzerindeki yerlerin kendisine ait özel konumlarının bulunmasıdır, örnek olarak aynı enlemde bulunan iki noktadan birinin denizden yüksekliği 2000 metre iken bir diğerinin 400 metre olabilmesidir bundan dolayıda bu noktalarda aynı iklim yaşanmayabilir.
 • Aynı enlem üzerinde bulunan yerlerin Ekvator çizgisine ve kutup noktalarına uzaklığı eşittir.
 • Aynı enlem üzerinde yer alan noktalar güneş ışınlarını aynı açı ile alırlar.
 • Aynı enlem üzerinde bulunan yerlerin bir üst veya bir alt enlem derecesine uzaklıkları aynıdır. Bu mesafe daima 111 kilometredir.

Share

ozan

..

You may also like...

3 Responses

 1. ayşenur dedi ki:

  Bazı bilgilerim eksik kalmış ama burdaki bilgiler ile eksiklerimi tamamladım .

 2. Yahya dedi ki:

  Tesekurler

 3. Özgenur dedi ki:

  Aynı enlem üzerinde gece ve gündüz sürelerinin aynı olmasının nedeni nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir