Batınilik ve Büyük Selçuklu Devletine Etkisi

Batınilik ve Büyük Selçuklu Devletine etkisi nelerdir? Batınilik dediğimiz görüş Hasan Sabbah adındaki bir kişinin öncülüğü etrafında oluşmuştur. Hasan Sabbah yani Batınilik öncüsü, ünlü bilim çalışmalarında bulunmuş bilim adamı Ömer Hayyam ve vezir Nizamülmülk ile beraber ders alıp eğitim gören bir şahıstır. Hasan Sabbah kendisinde bulunan bütün kabiliyetleri Batıni görüşü üzerinde birleştirerek oldukça tehlikeli bir topluluk kurmuştur. Bu topluluğun adı daha öncede belirttiğimiz gibi Batınilik görüşüdür.

Hasan Sabbah kendi görüşüne inandırdığı taraftarlarını Alamut Kalesi diye tabir edilen bir yerde farklı uyuturucu maddeler yardımı ile robot diyebileceğimiz bir şuursuzluk haline getirip yalancı cennetler vadedip önemli çok sayıda devlet adamına suikastler düzenlemiştir. Bazı suikastler de başarıya ulaşan Hasan Sabbah oldukça tehlikeli birisidir. Ölümüne kadarda bu tür çeşitli saldırılarda bulunmaya devam etmiştir. Batınilik görüşü öncüsü Hasan Sabbah 1134 tarihinde ölene kadar çeşitli suikast ve saldırılarda bulunmaya devam etmiştir. Batınilik ve Büyük Selçuklu Devletine Etkisi.

Türk tarihimizin en önemli ve en başarılı diyebileceğimiz devlet adamlarımızdan birisi olan vezir Nizamülmülk de Hasan Sabbah’ın düzenlettiği bu Suikastlardan birisine uğrayanlar arasındadır. Sultan Melikşah Nizmülmülk’ün ölümüne oldukça çok üzülmüş ve Hasan Sabbah’ın kendisinin ve Hasan Sabbah’a inanan taraflarında yer aldığı Alamut Kalesi‘ni kuşatmıştır. Fakat kuşatmayı Fetih ile sonuçlandırmayarak Alamut Kalesi’ni almayı başaramamıştır.

Batınilik olarak adlandırılmış Hasan Sabbah’ın liderliğini yaptığı bu tehlikeli görüşü ve saldırıları 1256 senesinde İlhanlı hükümdarı Hülügu Han yok etmiştir. Hülügu Han Alamut Kalesi’ni yıktırarak bütün Batıni anlayışına sahip Batınileri ortadan kaldırmıştır. Batınilik ve Büyük Selçuklu Devletine Etkisi.

Share

ozan

..

You may also like...

1 Response

  1. murat dedi ki:

    Batınilik ve Büyük Selçuklu Devletine Etkisi konulu performans ödevimi bilgi verici paylaşımunuz sayesinde tamamladım teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir