Bilgisayar ve televizyonun çocuklara zararları

Televizyon ve bilgisayarın her eve girmesiyle birlikte çocukarımız teknoloji ve ekran bağımlısı haline geldi. Çocuklar evdeki boş zamanlarını artık televizyon ve bilgisayar başında geçiriyor. Ailer bu konuda sınır koymasını bilmesi önemlidir. Televizyon ve bilgisayara aşırı düşkün çocuklar, yazı yazma ve kitap okumaya olan ilgisi azdır. Bu da çocukların okul başarısını olumsuz etkiler. Sürekli televizyon izleyen ve bilgisayar başında vakit geçiren erkek çocuklarda şiddete eğilim görülür.

Televizyon ve bilgisayar çocuğu sanal bir dünyada yaşatıp, asosyal bir yaşam sürmesine neden olur. Sürekli televizyon izleyen çocuklar abur cubur yiyere dengesiz beslenip obez olma tehlikesiyle de karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü hareketsiz yaşam sürmek çocuğun beslenme ve fiziki gelişimini olumsuz etkiler. Geç saatlere kadar televizyon izleyen ya da bilgisayar başında kalan çocuklarda, uyku sorunları ortaya çıkar. Çocuk, uykusunu alamadığı için yorgun uyanır. Yorgun uyanan çocuğun verimi azalır. Bu da çocuğun okulda başarısız olmasına neden olur. Bu yüzden çocuk odalarına televizyon ve bilgisayar koymayın. Çocuk odasındaki televizyon ve bilgisayarlar çocuğun hem uykusuz kalmasına, hem de bol miktarda radyasyon almasına neden olur. Çocuk televizyon da izlemeli, bilgisayarlada vakit geçirmelidir. Çünkü televizyon iyi programlar seçildiği takdirde çocuk için i iyi bir eğiticidir. Bilgisayar çocuğun el- göz koordinasyonunu geliştirir.

Aileler televizyonda çocuk için yararlı, eğitici, öğretici programları seçerek izlemesine izin vermelidir. Çocuğun bilgisayarda oyunlar oynaması kısıtlanmalıdır. Çocuk program bitince televizyonu kapatmayı öğrenmelidir. Ayrıca anne de çocuğu kontrolsüz bir şekilde ekran karşısında bırakmamalıdır. Anne baba da televizyon ve bilgisayara ayırdıkları zamanın kısıtlı olmasına dikkat ederek çocuğa iyi örnek olabilmelidirler.

 

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir