Bilimsel Yöntem Nedir?

Bu paylaşımda bilimsel yöntem nedir, özellikleri nelerdir? gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
Bilimsel yöntemin ne olduğuna bakıldığında karşımıza çıkan bilgi şudur; Bilimsel yöntem bilimsel hedefe ulaşmak için izlenen adım ve yoldur. İlk olarak herhangi bir problem oluşturmak ya da hali hazırda olan bir problemi kaynak alarak başlanılmalıdır.

Kendiniz açısından kolaylık sahibi olmanız için kararlaştırdığınız sorunun çözümünün basitleşmesi için problem içerisinde yer alan işe yaramayan, çöp ve gereksiz bilgileri temizleyin.

Ele aldığınız problem ile ilgili kaynak bilgi toplama aşamasına geldiğinizde öznel bilgilerden ilk aşamada uzak durun ve o konu ile ilgili nesnel bilgileri bir araya getirin. Daha sonraki adımlarda elde ettiğiniz nesnel bilgilerden faydalanarak özgün yorumlarınızı sunabilirsiniz.

Konu hakkında tüm bilgiler elde edildiğinde “Hipotez” oluşacaktır. Hipotez oluştuğunda ise işleriniz daha da kolay olacaktır. Hipotezden sonra deney aşamasına gelirsiniz ve bu aşamada deney için gerekli güçlü bilgilere sahip olursunuz.

Bilimsel Yöntem Nedir?
Deney aşamasında biraz daha özgün davranabilirsiniz. İsterseniz kendinize ait özgün bir deney tahtası ile devam edebilir isterseniz de sınırları zorlayabilirsiniz.
Eğer son nokta olan deneyde elde ettiğiniz sonuç elinizdeki bilgiyi destekliyorsa bu bilimsel çalışmaya teori özelliği getirebilirsiniz. Eğerki bir başkası bu teorinin geçerliliğini yok edecek başka bir teori elde edemezse elde ettiğiniz teori hüküm sürecektir.
Bilimin daha güzel olmasını sağlayan bir nokta ise şudur; Elde ettiğiniz bilgi kesindir. Ancak bir başkası o bilgiyi çürütecek bilgiler sunarak o bilgiyi değiştirebilir.

Aşağıya baktığınızda bilimsek basamakları maddeler halinde görebilirsiniz.

• Problem Tespiti basamağı,
• Veri Toplama aşaması,
• Hipotez sunma basamağı,
• Tahmin aşaması,
• Kontollü Deney ve Deneyler basamağı,
• Gerçek veya sonuç aşaması.

Umarım bilimsel yöntem nedir? sorunuzun cevabını elde etmişsinizdir.

  1. Bilimsel yöntemi özüne inerek anlatmışsınız, bugün lise müfredatının başında yer alsa da yeterli önem gösterilmiyor.Bilimsel yöntem defalarca ölçülüp biçilerek oluşturulmuş bir yöntem olduğu için daha iyi kavranması gerekiyor.

  2. Faal eğitim kurumlarında malesef sizinki gibi anlatılmıyor ve bilinmiyor öğrencilerimi size yönlendiriyorum ki eksik kalmasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir