Buğdayın Anavatanı Neresidir?

Buğdayın Anavatanı Neresidir? Eski zamanlardan beri yetiştirilen bitkilerden biri buğdaydır. İnsanların beslenmesinde önemli bir yere sahip olan buğday, gramineae ailesinden bir ot türü olup, triticum cinsinden olmaktadır. Buğdayın üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; başak, sap ve köktür. Kök, bitkinin topraktan beslenmesini, sapı topraktan alınan gıda maddelerinin başağa iletmesini ve bitkinin dik durmasına yardımcı olmaktadır.

Buğdayın Tarihçesi

12.000 yıl önce inşa edilen göbekli tepe, tarihin en eski ve en büyük ibadet yeri olma özelliğine sahiptir. Şanlıurfa şehrinin 15 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Göbekli tepe’de yapılan araştırmalar da buğdayın anavatanı burası kabul edilmiştir. Bulgular doğrultusunda buğdayın geçmişi 12.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu nedenle buğday en önemli kültür bitkisidir.

İnsan yaşamını kültürel ve ekonomik yönden etkileyen buğdayın zamanla fiziksel ve genetik değişimler yaşamıştır.

 

İlk tarım köylerin de iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; siyez ve gerniktir. Bu çeşitler yabani atalarına göre daha iri taneli ve sapları da yarı kırılgan türlerdi. Sonra ki dönemler de uzun boylu, iri taneli ve kavuzsuz iki türü çıkmıştır. Bu türler ekmeklik buğday ve makarnalık buğdaydır. Günümüzde en fazla ekimi yaygın olan türlerdir. Bu türlerin işlemesi daha kolaydır. İnsanlar en fazla işlerine yarayan özellikte olan buğdayları seçerek, sonra ki dönem ekmek için ayırmışlardır. Bu buğdaylar seçilim baskısından oluşmuştur. Bunların yanında kısıtlı miktarlar da üretimi yapılan buğdaylarda bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir