C İle Başlayan Şehir

C İle Başlayan Şehir. Şehirler, insanların yoğun olarak yaşadıkları ve hayatlarını devam ettirdikleri yerlerdir. Tarih boyunca insanlar şehirler inşa etmiş ve buraları kültürleriyle donatmışlardır. Şehirler sanayi, eğitim, ticaret, ekonomi alanlarında gelişme göstermiş ve bu yönleriyle oldukça önem arz eden yerlerdir. Bir yerin şehir olabilmesi için coğrafi şartlar oldukça önemlidir. Coğrafi şartlar bakımından elverişli olan yerler, tarih boyunca şehir inşa edilmeye çalışılmış yerler olmuştur. Şehirler bu yönleriyle oldukça önemlidir ve bu nedenle de bazı gruplamalar mevcuttur. Başkent olmaları, baş harfleri, plaka ya d telefon kodları gibi oldukça fazla grup söz konusudur. Bunlardan biri de C ile başlayan şehir kategorisidir.

C İle Başlayan Şehir

Ülkemizde C ile başlayan şehir kategorisinde bulunan bir yer yoktur. Ülkemizde Çanakkale, Çankırı ve Çorum olarak Ç ile başlayan şehirler vardır. Ancak dünya üzerinde C ile başlayan oldukça fazla şehir vardır. Bu şehirlerin kimi Avrupa Kıtası’nda kimi Asya’da kimiyse Amerika Kıtası üzerindedir. Bu şehirler elbette oldukça fazladır. Dünya üzerinde bulunan şehirleri ve bu şehirlerden C ile başlayanları düşünürsek karşımıza epey uzun bir tablo çıkmaktadır. Bu noktada C ile başlayan önemli dünya şehirlerini incelemek çok daha doğru olacaktır. Ama genel olarak da C ile başlayan şehir gruplamasına ulaşmak elbette mümkündür.

C İle Başlayan Önemli Dünya Şehirleri

Dominican Republic üzerinde yer alan Cabo Rojo, Amerika’da yer alan Cadillac, Centralia,Chadron, Challis, İtalya’da Cagliari, Mısır’da Cairo, Peru’daCajamarca, Brezilya’da Caldas Novas, Panama’da Caledonia, Hindistan’da Calicut örnek gösterilebilecek şehirlerdir. C ile başlayan şehirler gruplamasına Amerika’da yer alan Calipatria, Callaway Gardens ve Calverton şehirleri, Brezilya’da yer alan Campina Grande ve Campinas şehirleri, Kolombiya’da bulunan Capurganá ve Caquetania şehirleri, Küba’da yer alan Cayo Coco ve Cayo Largo del Sur şehirleri, Çin’de bulunanChangchun, Changde, Changhai,Changsha şehirleri de dahil edilebilir. Dünya üzerinde daha bir sürü C ile başlayan şehir mevcuttur. Bu şehirler birbirlerinden oldukça farklı yerlerdedir ve farklı kültürlere sahiptirler. Ancak hepsinin tek ortak noktası C ile başlamalarıdır.

 

Share

ozan

..

You may also like...

2 Responses

  1. Selin dedi ki:

    İsim-Şehir-Hayvan oynarken genelde C yerine C-Ç veya C olduğunda yabancı yer ismi de yazabilirsiniz derdik. Çünkü konuda da belirtildiği ve bizim de bildiğim gibi C ile başlayan şehrimiz yok. Ama en azından konudaki yabancı şehirler yardımcı olacaktır 🙂

    • mehmet kaptan dedi ki:

      Aynen Türkiye’de bu harfle ilgili şehir olmadığından bu tarz paylaşım yaptık bizde. Yorumunuz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir