Cebelitarık Boğazı Nerede?

Cebelitarık Boğazı Nerede? Cebelitarık, oldukça önemli olan bir boğazdır. Eski tarihlerde ‘’Calpe’ ’ismiyle anılan boğaz daha sonra Arap ordu komutanı olan Tarık Bin Ziyad ile anılmıştır. Cebel demek Arapça ’da dağ demektir. Cebelitarık da ‘’Tarık’ın Dağı’’ anlamını taşımaktadır. Bu boğaz tarihten günümüze kadar her zaman önemini korumuştur. Hatta tarihte boğazın güvenliği için boğazın kuzeyine bir kale bile yaptırılmıştır. Boğaz bu kaleyle birlikte 1462 senesinde İspanyol egemenliği altına alınmış, 1502 senesinde de resmi olarak İspanya’ya bağlanmıştır. Boğazla ilgili çekişmeler hiç dinmemiştir. Bunun sonucunda 1704 tarihinde boğaz İngiltere ve Hollanda tarafından ele geçirilmiştir. En son yapılan 1713 tarihli Utrecth Anlaşması sonucunda İspanyollar İngiliz Kuvvetlerine kaleyi teslim etmişlerdir. İngiltere’ye bağlanan boğaz yıllarca tartışmalara konu olmuş ve özellikle de İngiltere ile İspanya arasında çeşitli sorunların oluşmasına yol açmıştır. 2002 senesinde bölge halkı referandumuyla İspanya’nın ve İngiltere’nin egemenlik paylaşımına karar alınmıştır.

Afrika kıyısında yer alan Tanca Bölgesi, uluslararası anlaşmalar gereğince milletler arası bir statüye sahiptir. Cebelitarık Boğazı’nın siyasi olarak egemenliği de üç ayrı ülkede bulunmaktadır. Bu ülkeler; İngiltere, İspanya ve Fas şeklindedir. Boğaz oldukça önemli bir noktadadır ve boğazdan yılda yaklaşık olarak 7500 kadar gemi geçişi olmaktadır. Boğazın her iki kıyı kontörlü de İngiltere’dedir. Bu kadar önem taşıyan bir boğazın konumu çok mühimdir. O nedenle Cebelitarık Boğazı nerede sorusunun cevabı mutlaka bilinmelidir.

Cebelitarık Boğazı

Cebelitarık Boğazı (Konumu) Nerede?

Cebelitarık Boğazı Avrupa ve Afrika kıyılarını birbirinden ayırmaktadır. Akdeniz’i Atlas Okyanusu’na bağlayan bir boğazdır. Boğazın toplam uzunluğu 60 km olup, genişliği 44 km olmaktadır. Boğaz derinliği ise ortalama olarak 426 m civarındadır. Cebelitarık Boğazı nerede sorusuna cevap olarak boğazın, Atlas ülkelerinin ve Afrika’nın kuzey tarafındaki kıyılarından İber Yarımadası’na kadar uzandığı söylenebilir. Boğaz, Atlantik Okyanusu ile Akdeniz’in batı tarafını birleştirmektedir. Boğazın bulunduğu konuma bakıldığında ulaşım açısından kilit noktada olduğu aşikardır. Bu nedenle de oldukça önemli bir boğazdır.

Konumundan dolayı zaten oldukça önemli olan boğaz, Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla birlikte çok daha önemli bir hale gelmiştir. Boğazın en geniş bölümüyse Spartel burnuyla Trafalgar burnu arasında olan yerdir. Boğazın en sığ alanları orta bölümlerdir ve bu bölgeler ortalama olarak 324 m derinliğe sahiptir.

Cebelitarık Boğazı’nda Önemli Bir Ada

Cebelitarık Boğazı nerede sorusunun cevabı aslında stratejik anlamda oldukça önemli bir yerde olmaktadır. Çünkü Cebelitarık Boğazı her haliyle ülkeler açısından mühimdir. Boğazda yer alan Perejil Adası da kriz yaşanmasına neden olan bir yerdir. Perejil Adası diğer bir ismiyle Leyla Adası, İspanya’dan 8 km uzaklıktadır. Fas kıyılarınaysa 250 m uzaklıkta bulunur. Burası, bu iki ülke arasında bir türlü bölüşülemeyen bir yerdir. Bu ada 2002 yıllarında oldukça büyük gerilimlere yol açmış hatta Fa ve İspanya burası için asker bile çıkarmıştır. Ada, 16. yüzyıldan bu yana İspanya’ya aittir ve hala aynı konumda bulunmaktadır. Ancak iki ülke arasındaki sorun hala bir çözüme ulaşmış değildir.

Share

ozan

..

You may also like...

4 Responses

  1. Berkan dedi ki:

    Bilgi dolu bir yazı olmuş teşekkürler

  2. Yusuf dedi ki:

    Bizzat gidip görmek istediğim yerlerden birisidir.şu resimleri bile ne kadar muazzam olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir