Çocuğumuza okuma alışkanlığı kazandıralım

Okumak, çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimine önemli katkılar sağlar. Bu yüzden de her anne ve baba çocuğuna kitap okumayı alışkanlık haline getirmelidir. Çocuğun duygusal gelişiminde sevgi, şefkat ve güven önemlidir. Bu nedenle çocuklar, kendilerine sevgi ve güven telkin eden kitaplara büyük ilgi duyarlar. Anne babalar çocuklarına okuyacakları kitapları seçmeleri gerekir. 1 yaşından başlayarak çocuklara resimli kitaplardaki hayvanları, eşyaları anlatarak, çocukları kitapla tanıştırması gerekir. Bu kitaplar onun kelime hazinesinin gelişmesine katkı sağlar. Çocukla  ne kadar fazla konuşur ve ona kitap okursak o kadar erken ve düzgün konuşmasını sağlamış oluruz.

3 yaşındaki çocuklar, kendilerine resimli masal kitaplarının okunmasından hoşlanırlar. Bu kitaplardaki hayali kahramanlarları endileri ile  özdeşleştirirler. Öykü kahramanları çocuğa iyi örnek oluşturabilecek özelliklerde olmasına dikkat etmek gerekir.  Kitap seçerken, şiddet ve korku içeren kitaplar seçmekten kaçınılmalıdır. Sevgi ve güven duygusunu öğreten kitaplar tercih edilmelidir. Her gün belirli saatlerde çocuğa bu kitaplardan okuyarak, çocukların kitapla tanışması sağlanabilir. Kitabı okuduktan sonra çocuğumuzdan anladıklarını bize anlatmasını isteyebiliriz. Çocuk okuduklarımız dışında bazı şeyler katarak anlatır. Bu durumda çocukları eleştirmek yanlıştır.

7 yaşında çocuk;doğa, hayvan ve çocuk konulu öyküler dinlemeyi severler. tercih eder. 6 yaşındaki çocuk, yatağa yatarken, yarım saat kendisine kitap okunmasını ister. Bu dönem, çocuğun okumaya karşı ilgisinin pekiştirilmesi açısından en uygun dönemdir. 12 yaşlarından sonra çocuklar, kitap konusunda tercihlerini yapmaya başlarlar. Erkekler genellikle spor, bilim, macera kitapları seçerken, kızlar romantik, duygusal, öykü ve şiir kitaplarını seçerler.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir