Çocuğumuzu yeni doğacak kardeşe nasıl hazırlayabiliriz?

Annenin yeni bir kardeşe hazırlanması evdeki büyük çocuğu kaygılandırabilir. Çocuk, gerek annesindeki, gerekse evdeki değişimden rahatsızlık ve endişe duyabilir. Her ne kadar kardeşi istiyor gibi görünse de, kardeşin dünyaya gelmesiyle huzursuzluk gösterebilir. Huysuz, saldırgan, inatçı davranışlar sergiler. Anne ve babanın çocuğa yaklaşımı büyük önem taşır. Ona “bir oyun arkadaşının” geleceğinin söylenmesi, bebek doğduğunda çocuğun hayal kırıklığı yaşamasına sebep olabilir. Çünkü küçük bir bebekle oynayamayacağını görünce üzülecektir. Bu yüzden kendisine bebeklik fotoğrafları gösterilerek, onun da öyle minicik doğduğunu, yavaş yavaş büyüdüğünü, kardeşinin de yavaş yavaş büyüyerek zamanla kendisiyle oynayabileceği anlayabileceği bir dille anlatılmalıdır. Bebeğin eşyaları, odası, ona verilecek isim konusunda çocuğun fikri alınmalıdır.

Bebek bekleyen annen büyük çocuğuna, “bak ben rahatsızım, sakın beni üzme”, gibi sözler söylemesi yanlıştır. Bu durumda çocuk, annesinin hastalığına sebep oldu diye daha dünyaya gelmeden kardeşine karşı düşmanlık geliştirebilir. Anne çok rahatsız olmadığı sürece, çocukla o zamana kadar nasıl ilgileniyorsa, aynı ilgiyi devam ettirmesi gerekir. Doğum sonrası da, çocuk anneyi ziyaret ettiğinde, kardeşini annesinin kucağında görmesi doğru değildir. Çünkü bu durum ona zor gelir. Eve döndükten sonra da, çocuğa bebeğin bakımı ile ilgili, becerebileceği sorumluluklar verilmelidir.

Çocukta kardeşin gelmesiyle birlikte, geriye dönük davranışlar görülür. Bunlar, emme isteği, bebeksi konuşmalar, gibi davranışlardır. Böyle durumlarda anne baban çocuğu terslemek yerine, anlayışla karşılamaları gerekir. Bu hareketlerin doğru olmadığı uygun bir dille anlatılmalıdır. Kardeşin gelmesiyle birlikte çocuk anneye karşı öfkeli davranışlar sergileyebilir. Bu durum anneyi kaybetme korkusundan kaynaklanır. Anne bu durumu anlayış ve sabırla kabullenmesi gerekir. Bir süre sonra çocuk duruma adapte olup ve durumu kabullenebilecektir. Çocuğa ceza vermek, bağırmak ters tepki doğurarak çocuğun daha çok agresif olmasına neden olur. Bebek geldiğinde çocuğu yuvaya ya da anneanneye göndermek yanlış bir davranıştır. Böyle bir davranış, ona dışlanmışlık duygusu verir. “Kardeş geldi, ben evden gönderildim” diye düşünerek çeşitli davranış bozuklukları gösterebilir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir