Çocuğun eğitiminde aile içi saygının önemi
Aile kişinin yaşamında önemli yeri olan bir kurumdur. Bireyin bakım, beslenme, sevgi, psikososyal gelişim, eğitim ve kültürel değerleri aile kazanır. Bu yüzden insan yaşamında ailenin rolü son derece önemlidir. Aile içi ilişkiler, kişinin özgüveninin gelişmesini, diğer insanlara karşı sevgi ve saygıyla yaklaşmasını, topluma uyum sağlamasını etkiler. Yanlış iletişim aile içinde sorunlara yol açar. Bu sorunlar kişinin ruh sağlığını olumsuz etkiler. Anne babanın aile içindeki sergileyecekleri davranışlar çocukların davranışlarına yansır. Her şeyden önce birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşmaları gerekir.

Karşılıklı sevgi, saygı gösterdikleri sürece, çocuk da özgüveni gelişmiş, mutlu bir birey olarak yetişir. Kavga, gürültü ortamında büyüyen çocuk, pısırık, pasif, kendine ve başkalarına güven duymayan, saldırgan, herkesi kıran bir kişilik yapısına sahip olur. Anne babanın karşılıklı olumsuz eleştirileri, hakaretleri, kırıcı sözleri, birbirlerini dinlememeleri çocukları derinden olumsuz etkiler.

Sevgi ve saygının olmadığı ailelerde yaşayan çocuklar, derslerinde ilgisiz, yalnız, arkadaşlarıyla geçinemeyen çocuklardır. Davranış bozuklukları gösterirler. Sınıfta öğretmene dikkatlerini veremezler. Evdeki olumsuzluklar sonucu, çocuk içine kapanır, arkadaşlarıyla oynamak istemezler. Birbirini seven, ve hoşgürü bir aile ortamında yetişen çocuklar ise, her zaman başarılı, sosyal, özgüveni gelişmiş mutlu çocuklardır. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmek istiyorsak aile içerisindeki davranışlarımıza dikkat etmeliyiz. Birbirimize iyi davranıp empati ile yaklaşmalıyız. Alacağımız aile ile ilgili kararlara da çocuklarımızı da dahil etmeliyiz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir