Çocuklar Neden Yalan Söylerler

Anneler genellikle çocukların yalan söylemelerinden endişe duyarlar. Küçük yaştaki çocuklar, söylenen yalanları “yalan” olarak nitelendirilebilecek durumlar değildir. Bunlar çocuk için normal  bir durumdur. Yalanlar cocuğun hayal dünyasının ürünüdür. Çünkü çocuklar küçük yaşlarda yalanla gerçeği ayırdemez. Bu durum, üç yaşlarında başlayıp, beş yaşlarına kadar devam eder. Çocuk büyüyüp yanlışı doğrudan ayırmaya başladığında, bu yalanlar sona ermelidir. Anne baba ve öğretmenler çocuğa yalan söylememelidir. Onlar ne kadar dürüst davranırsa, çocuk da o kadar dürüst davranır.

Çocuk istenmeyen davranışlar sergilediğinde çocuğa yumuşak yaklaşmak, onu anlamaya çalışmak gerekir. Çocuğa sert davranıldığında agresif tavırlar sergileyerek kendini haklı göstermek için yalana başvuracaktır. Çocuklara baskı kurup, çocukları tehdit etmeyin. Katı kurallar koymayın. Onlarla her zaman arkadaş gibi konuşarak yumuşak davranın. Çocuğa sert davranıp şiddet uygulandığınızda,  o da kendini savunmak için yalana başvurur. Aile olarak her zaman çocuğun sıkıntılarını dinleyip, sorunlarına çözüm arayıp ona yol gösterin. Başına kötü bir şey geldiğinde, ailesinin her zaman onun yanında yer alıp ona yardımcı olun.

Çocuğunuzu hiç bir zaman başka çocuklarla kıyaslamayın. “Bak Ali senden daha iyi notlar almış”, “Ayşe senden daha zeki” gibi kıyaslamalar, çocuğu yaralar ve yanlış düşünceler geliştirip, olumsuz davranışlar sergilemesine neden olur. Anne ve baba olarak her zaman çocuğa iyi örnek olmalısınız. Onun yapmasını istemediğimiz şeyleri bizlerin de yapmaması gerekir. Aile çocuğa karşı dürüst ve düzgün davranırsa, arkadaşlarıyla, komşularıyla iyi geçinirse, çocuk da bunu örnek alarak, yalandan uzak düzgün ve doğru davranışlar gösterir. Unutmayın aile çocuğun aynasıdır. Çocuk her zaman ailenin fertlerine bakarak, onları izleyip örnek alarak, toplum içindeki davranışlar sergiler.

 

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir