Çocuklarda cinsel kimlik gelişimi

Çocuklar biyolojik cinsiyetlerine göre özel dürtülere sahiptir. Farklılıklar ve cinsel kimlikleri büyüdükçe gelişir. Arabalarla daha önce hiç oynamamış olan erkek çocukları, doğuştan gelen dürtü ile arabalarla oynarlar. Aynı şekilde daha önce bebeklerle hiç oynamamış olan kız çocukları da bebeklerle oynamayı tercih ederler. Yani çocuğa, “sen kızsın bebeklerle oyna”, “sen erkeksin arabalarla oyna” demeye gerek yoktur. Oyuncaklar çocuğun gerçek hayatı canlandırabilmesi için bir araçlardır. Çocuklar oynadığı bebeklerden birini anne, diğerini kardeşi olarak canlandırır, onlarla konuşur ve onları konuşturur. Böylece iç dünyasında ona sorun yaşatan bazı olayları oyun yoluyla dışarı çıkarır. Dikkatli anne ve babalar bu durumdan iyi bir mesaj çıkarabilir.

Erkek çocuğun kız bebeği anne, erkek bebeği kendisi yapması, cinsel kimlik farklılıklarını doğru biçimde algılayabildiğini ve sağlıklı bir kişilik geliştirdiğini gösterir. Çocuklara kız-erkek ayrımı yapılmadan ne kadar çok oyuncak verilirse, çocuğun cinsel kimlik gelişimi o kadar geliştirilmiş oluruz. Bebeklerle oynamak isteyen bir erkek çocuğuna, “hayır sen erkeksin, bebeklerle oynayamazsın” demek, onun bebeklere olan ilgisini arttırır. Yasaklandığı için bebeklerle oynamak ister. Yasak koymadan oynamasına izin verirseniz bir süre sonra çocuğun bebeklerle oynama ilgisi sona erer.

Anne-babalar olarak çocuklarımızı kısıtlayarak çocukların sağlıklı kimlik geliştirmelerine engel oluruz. Çocuklarımızın oynadığı oyuncakları eleştirerek onları utandırmamalıyız. Çocuklarımıza her çeşit oyuncağı alıp oynamalarına izin vermeliyiz. Çocuklara kız-erkek ayrımı yapmadan görev ve sorumluluklar vermeliyiz. ÇocuklarA cinsiyet farklılıkları anlatan kitaplar okumalıyız. Çocukların seçimlerine ve kararlarına saygı duymalıyız. Karate kursuna gitmek isteyen kızımıza “sen erkek misin orada ne işin var”  demek yerine onları desteklemeliyiz. Kalıpları, önyargıları, ayrımları ortadan kaldırıp çocuklarımızın özgürce hareket etmelerine destek olmalıyız.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir