Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Dikkat eksikliği sorunu anne ve babaları en fazla endişelendiren sorunlardan birisidir. Dikkat eksikliği olan çocuklar, dikkatlerini uzun süre bir şeye veremezler. Başladıkları bir işin sonunu getirmekte zorlanırlar. İşlerini düzensiz ve dağınık bir biçimde yaparlar. Bir işten diğerine atlarlar işlerinde istikrar yakalayamazlar. Dikkat ve ilgileri çabuk dağılır. Uzun süre birisini dinleyemzler. Yaptıkları işlerde sürekli hatalar yaparlar. Ders çalışırken acele eder, bir an önce bitirmeye çalışırlar. Çeşitli bahanelerle sık sık çalışma masasından kalkarlar. Sınıfta öğretmeni takip etmek yerine başka şeylerle ilgilenirler. Sınıfta sıkıldıkları için arkadaşlarıyla çok konuşurlar. Sessiz ve dalgın oturup öğretmeni dinlemezler. Sınavlarda acelecilikleri yüzünden bildiklerini bile yanlış yazarlar.

Dikkat eksikliğini okul öncesi dönemde fark etmek zordur. Zeka düzeyi iyi olan, özel bir öğrenme güçlüğü olmayan çocuklarda dikkat eksikliği 3.sınıftan sonra hissedilir. Dikkat eksikliği olan çocuklar, televizyon izleyerek ve bilgisayar oyunları ile uzun süre vakit geçirirler. Sosyal ortamda konuşurken dikkatleri çabuk dağılır. Konudan konuya atlarlar. Oyunlarda kuralları takip etmekte zorlanırlar.

Hiperaktif çocuklar yerlerinde duramaz. Devamlı kıpır kıpırdırlar. Her şeye karışırlar. Bir iş yaparken sık sık ayağa kalkıp dolaşırlar. Elleri, ayakları sürekli hareketlidir. Elleriyle sürekli bir şeyle meşgul olurlar. Sonuçlarını düşünmeden, tehlikeli işler yaparlar. Okul öncesi dönemde sürekli bir hareketlilik gözlenir. Hiperaktivite, çocuğun yaşı büyüdükçe azalmaya başlar. Dikkat eksikliği uzun süre devam eder. Öğretmenleri tarafından sık sık uyarı alırlar. Çocukların aşırı hareketliliğinden dolayı, ailer çocuklarını eve kapatıp dışarı çıkartmak istemez. Başka çocuklarla görüşmesi kısıtlanan çocuk, daha da problemi olup, özgüvenini kaybedebilir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir