Çocuklarda Takıntılar

Bazı çocuklar ellerini uzun uzun sabunlar. Ellerini yıkadıkları halde, temizlenmediğini düşünerek tekrar tekrar ellerini yıkarlar. Bu durum çoğu zaman takıntılı bir durumun işaretçisi olarak karşımıza çıkar. Bu takıntılı durum 200 çocuktan 1’inden görülür. Takıntılar bazı mantık dışı hareketlerin inatla tekrarlanması durumudur. Bu durum kişinin istemediği halde zihnine gelen tekrarlanan düşüncelerdir. Aşırı el yıkama, kirlenme ya da bir yerlerden bir şeylerin bulaşma takıntısı, kontrol etme, sayı sayma, sıralama, yürürken çizgilere basmama, düzenleme, dokunma gibi takıntı şekilleri vardır. Çocuk bu durumun yanlış olduğunun farkındadır, ancak bundan vazgeçemez. Takıntılar 7 ile 10 yaş arasında çok sık görülür.

Çocuk ve gençlerde en çok görülen takıntılar; kirlilik hissi, bir hastalık bulaşma korkusu, kötü şeyler olabileceği hissi, şiddet içeren düşünceler, bir şeyleri tekrar tekrar yapma isteğidir.mgibi davranışlar olduğunu göstermiştir. Bu takıntılar sonucunda kişide; sık sık yıkanma, düzenleme, kontrol etme, sıralama, sayma, dokunma, tekrarlama, gereksiz şeyler biriktirme, tekrar tekrar aynı şeyi düşünme davranışları görülür. Çocuklar aile bireyleeinden birine bir şey olacak diye korkarlar, kendilerine birisi kötülük yapacak diye takıntılar oluşabilir. Çocuklar sürekli el yıkamayla bazı şuur altı korkulardan sıyrılmaya çalışırlar. Bazı çocuklar o kadar sık el yıkarlar ki ellerinin derisi soyulabilir.

Eşyalarına ya da oyuncaklarına zarar gelecek diye oyuncaklarını kimseyle paylaşmazlar. Bozulacak diye kendileri bile oyuncaklarıyla oynamak istemezler. Bazı çocuklarda sayı sayma takıntısı vardır. Sokakta yürürken ağaçları, direkleri, arabaları saymaktan kendilerini alamazlar. Bunu yapmazsa rahatsız olurlar. Bazı çocuklarda düzen takıntısı vardır. Düzen takıntısı olan çocuklar, sabahları hazırlanıp okula gitmekte zorlanırlar. Çünkü her şeyi kontrol etmek isterler. Eşyaları, çantası, kitapları, kalemleri düzgün olmalıdır. İsteklerini yerine getiremezse öfke nöbetleri geçirebilirler.

Takıntılı davranışların kökünde genelde genetik faktörler etkilidir. Annede görülen takıntılı davranışlar çocuklarda da görülür. Annelerin aşırı korumacı, endişeli olması, çocuğunun başına her an bir şey gelecek korkusuyla çocuklarını kısıtlayan, çocuklarını bir yere yalnız başına göndermeye korkan, hiç kimseye güvenmeyen yapıdaki annelerde takıntılı durumlar çok sık görülür. Takıntılı çocuğa yardımcı olabilmek için, aile çocuğun çok üstüne gitmemesi gerekir. Çocuğa bu durumdan dolayı baskı yapmaması gerekir. Ailenin çocuğu cesaretlendirmelidir. Çocuğun korkularını araştırıp öz güveninin gelişmesine yardımcı olması gerekir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir