Çocuklarda tırnak yeme nedenleri

Çocukların yüzde 33’ü, ergenlerin de yüzde 45’inde tırnak yeme davranışı görülür. Aile içi rahatsız edici bir durum olan tırnak yeme alışkanlığından çocukları vazgeçirmek zordur. Tırnak yemenin nedenleri altında bir çok sebep yatar. Çocuk ya da gençlerin birbirlerine kızdıklarında, aile ile tartıştıklarında, okulda kendilerini ifade etmekte zorlanan, aile ya da öğretmenlerinden baskı gördüklerinde, kardeş kıskançlıkları yaşadıklarında tırnak yiyerek iç sıkıntılarını gidermeye çalışırlar. Anne babası ayrı olan ya da evde gergin bir ortamda yaşayan çocuklarda tırnak yeme davranışı görülür. Aile veya öğretmenleri tarafından aşağılanan, sürekli azarlanan, eleştirilen ve cezalandırılan çocuklarda da görülebilir.

Normal bir aile ortamına sahip çocuklarda da tırnak yeme davranışı görülebilir. Aşırı mükemmelliyetçi ailelerin çocuklarında görülür. Her zaman başarılı olmak için hırs yapan çocuklarda da görülür. Çocuğun tırnak yeme davranışına çözüm getirebilmek için anne baba ve öğretmenlerin yoğun çaba sarfetmesi gerekir. Küçük çocuklarda görülen tırnak yeme davranışında çocuğun üstüne gitmeden bunu yapmaması gerektiği uygun bir dille anlatılmalıdır.

“Tırnaklarını yemekten vazgeç”, demek yerine dikkatini başka bir şeye çekmek, eline meşgul olabileceği bir şeyler vermek, onun bu davranışı unutmsasını sağlayabilir. Çocuğun tırnak yemesinin altında önemli bir psiklolojik neden varsa, bu problem ortadan kalkmadıkça çocuk tırnak yeme davranışından vazgeçmeyecektir. Aile içinde bir sorunun olup olmadığı, kardeş kıskançlığının hangi boyutlarda olduğu araştırılmalıdır. Aile sorunları çözülmeli, kardeşler arasındaki eşitlik ve denge kontrol edebilmelidir. Çocukta tırnak yemeye neden olan etmenleri bulmak yerine, onu azarlamak, korkutmak, cezalandırmak daha ağır duygusal sorunlar yaşamasına neden olur.

Çocukta gerginlik oluşturan duygusal,korku, gerilim filmlerinin izlenmesine aileler izin vermemelidir. Çünkü bu tür filmler çocuğun ruh halinin bozar. Bu da bir takım davranış bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olur.  Çocuk korku filmi izlerken, oradaki olayı yaşıyormuş hissine kapılıp tırnak yeme davrsnışı gösterebilir. Okulda da tırnak yiyen çocuklara öğretmen anlayışla yaklaşarak davranışın nedenlerini araştırmalıdır. Çünkü sınıfta kendini ifade edemeyen, derslerini iyi bildiği halde cesaret gösterip parmak kaldıramayan öğrencilerde tırnak yeme davranışı görülebilir. Bu gibi durumlarda, öğretmen çocuğu cesaretlendirip çocuğa başarı duygusunu tattırmalıdır.

Ergenlik döneminde iç dünyasında fırtınalar yaşayan gençlerde tırnak yeme davranışı çok sık görülür. Ergenler bu davranışıyla bazı mesajlar vermeye çalışır. Aileden gelen aşırı baskılar, aile-ergen arasındaki çatışmalar, okul arkadaşlarıyla yaşanan anlaşmazlıklar, toplum içerisinde gencin kendini yalnız hissetmesi, tatminsizlik duygusu, ergenlerin karmaşık bir ruh hali yaşamasına neden olur. Tüm bu duyguların sonucunda çocukta tırnak yeme davranışı görülebilir. Bütün çabalara rağmen bu alışkanlık devam ederse, bir uzmandan yardım almak yapılabilecek en doğru davranıştır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir