Çocuklarımızla Verimli Bir Tatil Geçirebiliriz

Tatil günlerinde, çocuklarımız için verimli bir program hazırlamak büyük önem taşır. Çocuklar evdeki zamanı bilgisayar oyunları ve televizyon seyrederek geçirmek isterler. Bunu önlemek için çocukla birlikte ortak bir program hazırlamak gerekir. Çocuğun tatilde ders çalışması için bir zaman dilimi ayrılmalıdır. Okul kapanır kapanmaz evde, defter, kitapları açtırmak, karnedeki zayıfların çocuğun yüzüne vurulması, çocukta bir takım tepkilere neden olur.

Çocuğa arkadaşlarıyla oyun oynayabilmesi için bol zaman verilmelidir. Oyun dışında, ders çalışma saati, televizyon-bilgisayar saati ve kitap okuma saatleri olmalıdır. Tatillerde çocuğa sınırsız televizyon ve bilgisayar serbestliği verilmesi okul açıldığında uyumsuzluk yaşamasına neden olur.Tatilde ailece yapılabilecek sosyo-kültürel faaliyetler, çocuğun psikososyal gelişimine olumlu katkı sağlar. Alışverişler, evde yapılabilecek ufak tefek tamir işleri, zeka geliştirici oyunlar, sinema ve tiyatro gösterileri, çocuğun gelişimine büyük katkılar sağlar.

Tatillerde çocukların kitap okuması desteklenmelidir. Tatil boyunca yaşına uygun okuyabileceği kitapları seçmesine yardımcı olunmalıdır. Okuduğu kitapları bizimle ve arkadaşlarıyla paylaşması, tartışması çocuğun zihinsel ve dil gelişimine katkı sağlar. Genel kültürünün gelişmesi için kitap, ansiklopedi, çeşitli çocuk dergileri alarak okumaya teşvik edilmelidir.

 

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir