D Harfi İle Başlayan Eşya İsimleri

Günlük hayatta kullanılan eşyalar oldukça sınırsız ve geniş olmaktadır. En çok oynana isim şehir oyunu gibi kelime türetme oyunlarında d ile eşya bulmak harfler arasında en az düşündüren beyin jimnastiği denebilir. Kullanılan eşyaların sınırsız olması ile eşya isimlerinin kelime hazinesinde kapladığı alan da genişlemektedir. Kelime türetme oyunları arasında en fazla tercih edilen isim şehir oyunu içinde rastgele seçilen harflerden d harfi ile başlayan kelime türetmek ise oyuncular arasında en basit harf olarak görülmektedir.

D Harfi İle Başlayan Eşya İsimleri

Alfabedeki tüm harfler gibi d ile eşya bulmak da aslında düşünüldüğü kadar zor bir iş değildir. Davul, düdük, dantel, dama tahtası, diş macunu, diş fırçası, dikiş makinesi, dizlik, dolap, dolma kalem, duş perdesi, duvar saati, duvak, döşek, düdüklü tencere, dürbün ve dümen gibi kelimeler görülebileceği üzere d harfi ile başlayan eşya isimleri kümesini oluşturmaktadır. Eğer isim şehir oyunu sık sık oynadığınız bir kelime oyunu ise bu kelimeleri d harfi ile başlayan eşya isimleri bulurken kullanabilirsiniz.d harfi ile başlayan şehir

D Harfi İle Başlayan Eşyaların Özellikleri

Her eşyanın kullanım alanı, amacı ve yöntemi farklı olduğu gibi özelikleri de farklılık göstermektedir. Bu bağlamda d ile eşya isimlerinin de özellikleri birbirinden farklı olmaktadır. Davul, zurna ve düdük gibi eşyalar birer müzik aleti grubuna girerken davul; iki sopa ile çalınan vurmalı çalgı, düdük ve zurna; üflemeli çalgı olmaktadır. Dolap; eşyaların, kitapların hatta giysilerin koyulduğu mobilya eşyalardır. Duvak; gelinlerin başına taktığı ve yüzlerini örttüğü tül örtüdür. Diş fırçası ve diş macunu; ağzı ve diş temizliğinin yapılması için kullanılan araçlar olmaktadır. Dürbün adı verilen alet ise uzak mesafeleri yakınmış gibi gösteren bir eşya olmaktadır. Dümen; anlamı yaygın olarak bilinmese de gemilere kaptanların yön verdiği bir nevi arabalardaki direksiyon görevini gören alettir. Görüldüğü üzere isim şehir ve benzeri gibi oyunlar için türetilen kelimeler aynı zamanda kelime dağarcığını yükselten ve beyin egzersizleri yaptıran hem eğlendiren hem de öğreten oyunlar olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir