Ders çalışma teknikleri

Çocukların derslerinde başarılı olabilmesi için ders çalışma programı büyük önem taşır. Bazı çocuklar, kitap ellerinde saatlerce çalışır yine de başarılı olamaz. Bunun sebebi doğru bir ders çalışma sistemini uygulamamış olmalarıdır. Ders çalışma sisteminde ilk belirlenmesi gereken husus, öğrencilerin ulaşması gereken amaçtır. Amaç olmadan çalışma disiplini ve başarı olmaz. Amaç bireyin çalışmasına verimlilik kazandırır. Kişiyi hedefe yöneltir ve kişiye mücadele etme gücü aşılar.

Müzik dinleyerek ders çalışmak, zorlandığı dersleri bir kenara itip çalışmayı ertelemek, aşırı güvensizlik, ve kaygılı olmak, yatarak ders çalışmak, çalışırken hayallere dalmak, telefonla vakit geçirmek, motivasyon eksikliği ve isteksizlik, çalışmayı yarıda kesmek, amaç belirleyememek, arkaşadalarına “hayır” diyememek, televizyona bilgisayara bağımlı olmak, dersleri düzenli olarak tekrarlamamak, programsız çalışmak, öğrencinin kendisini başkalarıyla kıyaslaması zamanı iyi değerlendirememk, ailenin beklentilerinin çok fazla olması, sınav tekniklerini yeterince bilmemek, çalışma anında uygun dinlenme aralıkları vermemek, yanlışlarından ders almamak, eksiklerini gidermeye çalışmamak kişiyi hedefteb uzaklaştırıp başarısızlığa sürükleyen nedenlerdir.

Dersi derste dinlemek gerekir. Her gün derste işlenecek konular evde okunarak okula hazır gidilmelidir. Öğrtemene sorulacak sorular önceden hazırlanmalıdır. Sınıfta bütün duyu organları öğrenmeye yönelik olmalıdır. Ders boyunca ders can kulağıyla dinlenmelidir. Anlaşılmayan noktalarda öğretmene sorup öğrenilmelidir. Ders çalışırken yüksek verim elde edebilmek için öğrenme süreleri 45 dakikalık dilimlere ayırın. ayrılması gerekir. Her çalışma seansından sonra on dakikalık bir dinlenme süresi belirleyin. En verimli ders çalışma saatleri 8-12, öğleden sonra 14-16 arasıdır. Ders çalışırken yapılması gereken en önemli şey, çalışmayı planlı ve programlı bir biçimde gerçekleştirmektir. Derse girmeden önce o gün işlenecek konunun evde okunması o dersi daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir