Diksiyon Bozukluğu Nasıl Düzeltilir

Karşı tarafı etkilemek için güzel konuşmak gerekir. Güzel konuşmak için diksiyon dersi almak gerekir. Güzel konuşmak karşı tarafı ikna etme kabiliyetimizi arttırır. Sizi dinleyen kişilerin uzun süre sıkılmadan sizi dinlemesini sağlar. Etkili konuşmada dil ve anlatım kurallarına dikkat etmek gerekir. Konuşma organlarında meydana gelen tembellik güzel konuşmayı ve diksiyonu olumsuz etkiler. Dil, dudak ve çene gibi bölümlerde egzersiz yaparak konuşma organlarındaki tembellik aşılabilir.

Dudak tembelliği için dudakları önden büzüp daire çizmelisiniz. Ağız sınırlarını zorlayın. A ve o seslerini ağzın sınırını zorlayarak ao, ao, ao şeklimde ağzı kocaman açarak tekrar edin.

Dil tembelliği için sakız çiğnemeyi uzmanlar tavsiye eder. Dil dışa çıkartılıp sağ, sol, aşağı ve yukarı doğru hareket ettirilir. Rrrr sesleri çıkarılmaya çalışılır.

Çene tembelliği için ağız hafif açılarak çene sağa ve sola hareket ettirilir. Çeneye el ile alt taraftan baskı yapılır. Çene iyice açılıp kapatılır. Bu egzersizler çeneye aynı zamanda çeviklik kazandırır.

Diksiyon için tekerleme egzersizi yapılır. Diş arasına kalem konarak tekerlemeler söylenir. Tekerlemeler konuşmayı ve dilin anlam yapılarına güç verir. Kişinin ezber yeteneğini güçlendirir. Kişinin psikomotor becerilerini geliştirir. Dilin telaffuz etme yeteneğine olumlu katkı sağlar. Dil boğumlanmasını düzene sokar. Dilin matematiksel becerisini arttırır.

 

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir