Dünya Göller Haritası

Sevgili okuyucularımız, bu paylaşımımız da dünya üzerindeki göller haritası ile ilgili hem bilgi vereceğiz hemde haritayı sizler ile paylaşacağız. Dünya üzerinden birçok göl vardır, bu göllerin bazıları bazı denizlerden daha büyüktür. Dünya üzerinde irili ufaklı binlerce göl vardır.

Dünya göller haritası incelendiğinde Hazar ve Aral gibi birçok büyük göl ile karşılaşırsınız. Bu göllerin eğer bir okyanus ile bağı olsa deniz diyebileceğimiz bir yapıya sahiptir.

Aşağıda dünya dilsiz göller haritasının küçük boyutu ile büyük boyutu mevcut. Büyük boyutlu harita işinizi görecektir.

Göller Hakkında Genel Bilgi

Denizler ve okyanuslar ile herhangi bir ilişkisi olmayan, karaların çukur bölgelerinin başta akarsular olmak üzere çeşitli su kaynakları ile dolması ile oluşan alanlardır.

Dünya üzerinde bir gölün oluşabilmesinde ki en önemli şart çanağın olmasıdır. Göl çanakları etrafına göre daha alçakta bulunur. Dünyada bulunan göller insan yaşamını sağlayan tatlı suların yaklaşık olarak yüzde 87’lik bir kısmını oluşturur. 

Ayrıca göller karalar üzerinde % 2 alan kaplar. Oldukça küçük bir alan kaplamasına rağmen insan yaşamı için olmazsa olmaz olan tatlı suların büyük bir kısımına sahiptir.

Göllerin Faydaları

  • Ekili arazilerin sulanması için kullanılabilir,
  • Balık yetiştiriciliği yapılabilir,
  • Tuz gölü ise tuz, sodalı su ise soda üretimi yapılabilir,
  • Hayat suyu olarak da tabir edebileceğimiz tatlı su kaynaklarıdır,
  • Ulaşımda ve çeşitli yük taşımasında faydalanılabilir,
  • Elektrik üretimi için verimli alanlardır.

Dünya göller haritası sayfasına baktığımızda her boyutta göl ile karşılaşabiliriz. Dünya üzerindeki en büyük göl Hazar Gölü’dür. Göl 424.000 km kare alana sahiptir.

Göller akarsular, yer altı suları ve yağışlar başta olmak üzere birçok su kaynağı tarafından beslenir. Derinlik olarak incelediğimizde ise en derin gölün Baykal Gölü olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Göller acı, tuzlu, sodalı ve tatlı yapılarda olabilir. Bu farklılığın olmasında birçok faktör etkin rol oynamaktadır.

Dünya’nın En Büyük 10 Gölü

Dünyadaki en büyük 10 gölün listesini siz değerli okuyucularımız için listeledik, aşağıda sırası ile inceleyebilirsiniz.

1. En Uzun Göl; Hazar Gölü

2.Superior

3.Victoria

4.Huron

5. Michigan

6. Tanganyika

7. Baykal

8. Great Bear

9. Malawi

10. Great Slave

Dünya göller haritası aşağıda küçük boyutları mevcut büyük boyutlu haritaya sayfa sonundaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

HARİTAYI BÜYÜK BOYUTTA GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

 

  1. Göllerin faydalarını aratırken sitenize rastladım ödevim içim çok güzel bir kaynak oldu elinize sağlık. Sayeniden dünyanın en uzun gölününü hazar gölü olduğunu öğrenmiş olduk 🙂

    1. Her zaman yardımcı olacağız ve ders içeriklerini ekleyeceğiz hazar gölü yazıda da dediğimiz gibi en büyük göl olma özelliğine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir