Dünyanın En Büyük Okyanusu Nedir?

Dünyanın En Büyük Okyanusu Nedir? Dünya üzerinde en fazla yer kaplayan su kütlesi yani en büyük okyanus, Büyük Okyanus diğer bir adıyla Pasifik Okyanusu’dur. Büyük Okyanus adından da anlaşılacağı üzere dünyanın en büyük okyanusu olma özelliğine sahiptir ve bu yönüyle de oldukça önemlidir. Bu okyanus; Amerika Kıtası, Asya Kıtası ve Okyanusya Kıtası arasında yer alır. Bizim ülkemize en uzak olan okyanus da Büyük Okyanus’tur.

Büyük Okyanus’un diğer bir adı Pasifik Okyanusu’dur. Pasifik’in isim babasıysa dünyaca ünlü olan Portekizli denizci Macellan’dır. Macellan Büyük Okyanus’a Pasifik ismini veren kişidir. Dünyayı dolaşan Macellan oldukça zorlu ve fırtınalı yolculuklar geçirmiş ve Macellan Boğazı’nı aşıp Büyük Okyanus’a ulaşmış. Ulaştığı Büyük Okyanus oldukça sakin bir su halindeymiş ve Macellan da Portekizcede sakin anlamına gelen ‘’Pasifico’’ sözcüğünden yola çıkmış. Bu şekilde Büyük Okyanus aynı zamanda Pasifik Okyanusu olarak anılmaya başlanmış.

Dünyanın En Büyük Okyanusu Nedir?

Büyük Okyanus’un Özellikleri

Dünyanın en büyük okyanusu olan Büyük Okyanus, oldukça önemlidir ve bu nedenle de özelliklerini bilmek gerekir. Bu okyanus dünyada yer alan en büyük su kütlesidir ve aynı zamanda en büyük okyanus olma özelliği taşır. Yüzölçümü 179,7 milyon kilometrekare olan Büyük Okyanus, aynı zamanda dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuruna da ev sahipliği yapmaktadır. Mariana Çukuru bu okyanusta yer alır ve en derin noktası da 11.034 metredir.

Dünya üzerinde meydana gelen en büyük depremlerin çoğunluğu bu okyanusta meydana gelmektedir. Depremlerin çoğunluğundan kastedilense yaklaşık %80’lik kısımdır. Yani dünya üzerinde oluşan büyük depremlerin neredeyse yüzde seksenlik kısmı bu okyanusta meydana gelmektedir. Okyanusun derin yerlerinde yani ortalama olarak 3.000 metrenin altındaki yerlerde deniz sıcaklığı 2 santigrat derece civarındadır. Ayrıca Büyük Okyanus üzerinde yaklaşık 20.000’den fazla ada yer almaktadır. Büyük Okyanus’un barındırdığı su miktarıysa yaklaşık olarak 708 milyon kilometreküptür. Büyük Okyanus’a 43 ülkenin kıyısı bulunmaktadır. Büyük Okyanus’un özelliklerine bakıldığında en büyük olma unvanını sonuna kadar hak ettiği açıkça ortadadır. Bu yönleriyle de oldukça önemli bir konumdadır.

Büyük Okyanustan Sonraki Sıralama Nasıldır?

Büyük Okyanus, bu özelliği ile bünyesinde oldukça fazla deniz barındırmaktadır. Bünyesinde 34 tane deniz barındıran Büyük Okyanus her yönüyle oldukça ihtişamlı ve önemlidir. Yüzölçümünü düşünmek bile okyanusun büyüklüğünü gözler önüne sermektedir. Büyük Okyanus’un yüzölçümü neredeyse Atlas ve Hint Okyanusu’nun toplamı kadardır. Büyük Okyanus dünyanın en büyük okyanusuyken onu takip eden okyanus ise Atlas Okyanusu’dur. Atlas Okyanusu en büyük ikinci okyanustur ve en derin noktası da Porto Riko Çukuru ’dur. Bu sıralamayı üçüncü olarak Hint Okyanusu, dördüncü olarak Arktik Okyanusu ve beşinci olarak da Güney Okyanusu takip etmektedir. Güney Okyanusu oldukça derin bir okyanustur ve oldukça kısıtlı bölgelerinde sığ sulara rastlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir