Elektronik Sigara Nedir? İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birisi sigara kullanımıdır. Her yıl binlerce insan sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Binlerce insan da sigaranın neden olduğu hastalıklar ve rahatsızlıklar yüzünden sakat kalmaktadır. Sigaradan kurtulmak isteyen insanlar Maraş otu ve elektronik sigaraya sarılmaktadır. Maraş otu ve elektronik sigara da sağlık açısından zararlıdır. Denize düşen yılana sarılır diyen elektronik sigara kullanıcılarını da ciddi sağlık sorunları bekliyor.

Elektronik sigaranın içinde nikotinin yanı sıra propilen glikol, gliserol gibi kimyasal maddeler, uçucu organik bileşenler ve ince partiküller yer alır. Elektronik sigara kullanan kişileri kendisine bağımlı hale getirir ve kişinin solunum sistemini bozar. Elektronik sigaranın kısa dönem sağlık riskleri konusundaki veriler oldukça sınırlıdır. Meyve ve tatlı katkı maddeleri eklenerek elektronik sigara gençler için cazip kılınmaya çalışılıyor. Elektronik sigara, tütün endüstrisinin ürünüdür. Ürünü pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedef kitlesi gençlerde e-sigara kullanımını arttırmaktır. Gelecekte e-sigara satışlarının sigara satışlarını geride bırakabilir.

E-sigaranın internette satışının yaygın olması, zamanının çoğunu bilgisayar başında geçiren gençlerin e-sigaraya ulaşmasını kolaylaştırır. Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde düşük seviyede de olsa nikotin bulunur. “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), e-sigaraların “sigara bırakma tedavisi” olarak toksisite çalışmaları için yeterli değildir. Bu konuda dünya sağlık örgütü şu açıklamaları yapmıştır: ”Sigara içmeyen bireyler ve özellikle de gençlerin e-sigaraya başlamalarının önlenmesi, E-sigara ilişkili potansiyel sağlık risklerin minimize edilmesi ve pasif maruziyetinin önlenmesi, E-sigara ile ilişkili ticari çevreler, özellikle de tütün endüstrisinin, tütün kontrol faaliyetlerine müdahil olmasının önlenmesi konusunda gerekli düzenlemeleri yapmak ve gerekli önlemleri almak konusunda uyarmıştır.”

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir