Epirojenez Kıta Oluşumu

Epirojenez Kıta Oluşumu nedir nasıl oluşur?Yerkabuğunda sadece geniş çaplı alanlarda görülen ve son derece uzun bir süre zarfı içerisinde gerçekleşen hem alçalma hem de yükselme gibi olaylar, söz konusu epirojenez kıta oluşumu gibi durumlara neden olabilmektedir. Yerkabuğu eğer yükselirse, kara oluşumu meydana gelmektedir. Ancak yerkabuğunun alçalması durumunda ise deniz altında kalır ve kara oluşumu söz konusu olmaz. Kabuğun oluşması olanak sağlayan levhalar, mantonun üst kısmında dengeyi sağlamış bir şekilde bulunmaktadır. Bu denge, genel olarak izostatik denge olarak adlandırılmaktadır. Bu dengede meydana gelen bozulmalar, epirojenik hareketlerin oluşmasına neden olmaktadır.

İzostatik Dengeyi Bozan Etmenler

  • Denizlerde oluşan birikmenin fazlalaşması ve karalarda aşınmanın artması,
  • Dünya üzerinde çeşitli sebeplerden ötürü gelişen iklim değişiklikleri,
  • Dağ oluşum hareketlerinin meydana gelmesi,
  • Doğal olarak gelişen volkanizma olayları,zamanla izostatik denge konusunda çeşitli bozulmalara neden olmaktadır.

Epirojenez Sonucunda Oluşan Gelişmeler

  • Kıta ve okyanus tabanlarının meydana gelmesi
  • Denizin daha çok ilerlemesi ve daha da geriye çekilmesi,gibi olaylar, epirojenez sonrasında meydana gelen gelişmelerdir.

Dünya Üzerinde Epirojeneze Örnekler

Dünya üzerinde yer alan İskandinav yarımadasının, zamanla kalın buzulların erimesiyle birlikte hafiflemesi, haliyle söz konusu adanın her yıl 5 cm kadar bir miktarda yükselmesine neden olmaktadır. Öte yandan Hollanda’nın bu durumdan etkilenerek, çevre bakımından alçalması ve Tokyo’da deprem meydana gelmemesi durumunda her yıl 2 cm alçalma görülmesi gibi olaylar, epirojeneze örnek verilebilir. Bunun dışında, Venedik’in yılda 4 mm. kadar alçalması ve Grönland ile Antartika kalın buzullarından ötürü mantoya gömülmüş durumdadır.

Kıyı Taraçası

Bilindiği üzere epirojenez sonucunda deniz seviyesinde farklı seviyelerde aşınmalar meydana gelir. Bu kıyılarda oluşan aşınmalar nedeniyle basamaklı yapılar ortaya çıkar ve bu yapılar genel olarak kıyı taraçası olarak adlandırılmaktadır. Anadolu, Ege ve İç Anadolu, yükselmekte olan bölgeler olarak karşımıza çıkarken, Karadeniz ve Akdeniz’in çökmesi Türkiye’de epirojenez oluşumuna verilebilecek en güzel örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde coğrafi yapı ve doğa olayları nedeniyle farklı fakrlı gelişimler ve değişimler gözlemlenebilmektedir.

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir