Ergenlikte kaygı bozuklukları

Gencin kendini yalnız hissetmesi, güven sorunu yaşaması, kendini yetersiz hissetmesi, gençteki sosyal kaygı bozukluğu belirtileridir. Bazı bireyler ergenlik döneminde içine kapanır. Arkadaşlık kuramaz ve diğer insanlarla ilişkileri zayıflar. Kaygı bozukluğu yaşarlar. Kaygı bozukluğu yaşayan ergenler, korku, endişe ve tedirginlik yaşarlar. Bu durum sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkiler. Tedavi edilmeyen kaygı bozukluğunda bireyler, yaşıtlarıyla sağlıklı ilişki kuramama, okulda devamsızlık, okulu terketme, özgüven eksikliği, madde bağımlılıği gibi sorunları ortaya çıkartır.

Ergenlikteki kaygı bozukluğu; genel kaygı bozukluğu, ayrılık kaygısı, çeşitli fobiler, panik ataklar ve obsesif bozukluk gibi şekillerde ortaya çıkar. Genel kaygı bozukluğu yaşayan gençlerde; karın ağrısı, mide bulantısı gibi bir takım rahatsızlıklar görülür. Günlük yaşamlarında sürekli bir endişe içindedirler. Sürekli bir gerginlik ve güven eksiklikliği yaşarlar. Ayrılık kaygısı; depresyon, mutsuzluk, kendini toplumdan soyutlama isteme, aileden birinin ölebileceği korkusu ile kendini gösterir. Bu kaygı bozukluğu 25 çocuktan 1’inde görülür. Fobileri olan bireyler bir takım durum ya da objelere karşı aşırı bir korku duyarlar. Hayvanlara karşı olan fobiler, gök görültüsü, şimşek, fırtına gibi doğal olaylara karşı olan fobiler, ya da kapalı alanda kalma korkusu gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkar.

Panik bozukluğu da diğer bir kaygı şeklidir. Çarpıntı, terleme, mide bulantısı, baş dönmesi, ölecekmiş hissine kapılma gibi panik ataklarla kendini gösterir. Bu panik ataklar, bireyin yoğun korkular yaşamasına neden olur. Panik atak yaşayan birey okula gitmek istemez. Obsesif bozukluklar da bir kaygı bozukluğu şeklidir. Bu durumda ergen, rahatsız edici davranışlar sergiler. Sürekli el yıkama isteği, yolda giderken arabaları, ağaçları sayma arzusu, eşyalarını tekrar tekrar düzenleme gibi davranışlar sergiler.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir