Ev Ödevleri Krizi Nasıl Yönetilir?

Ödev yapma süreci birçok evde sancılı geçer. Çocuklar ödev yapmama konusunda inatlaşır. Okuldan geldiği gibi çantayı kapının önüne koyar ve ertesi sabaha kadar yüzüne bakmaz. Ödev kelimesini duyunca kaçar ve bahaneler üretir. Ödeve başlayınca kısa sürece canı sıkılır ve ödevden kalkar. Bu sorun birçok çocukta görülür. Çocuk ev ödevi konusunda nasıl hazırlanmalı, uyumunu arttırmak için neler yapılmalı? Ödev yapmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalı, çocuklara görev ve sorumluluk bilinci nasıl kazandırılır? Yazı dizimizde bu sorulara cevap bulacaksınız.

Çocuğa ödevin neden verildiğini sorarak çocuğun ödeve karşı tutum ve yaklaşımını öğrenebilirsiniz. Ödevin veriliş amacını anlamayan çocuğa uygun dille anlatılmalıdır. Ödevlerin veriliş amacının çocuğa sorumluluk bilinci kazandırmak olduğu anlatılmalıdır. Ödevlerin çocuğun öğrenmesini pekiştiren bir araç olduğu anlatılmalıdır. Ödev yapmanın bireye neler kazandıracağı anlatılmalıdır.

Ödev yapmayan çocuğu tehdit etmek, korkutmak çocuğun ödeve karşı olumsuz tavır takınmasına neden olur. Çocuğu cezalandırırken de ödevle cezalandırmak çocuğun ödeve bakış açısını olumsuz etkiler. Ceza aracı olarak ödevin verilmesi çocuğun ödevin gereksiz bir iş olduğuna inanmasına neden olur. Sık sık ödev sormak ve hatırlatmak çocukta ters tepkiye neden olur. Ödev lafını duyar duymaz çocuklar sinir krizi geçirebilir.

Ödevler çocuğun gelişim düzeyine uygun verilmelidir. Ödevini tek başına yapamayan çocuğa destek olunmalı ödevini yaparken yardımcı olunmalıdır. Çocuğun ödevini yapması için evde uygun bir öğrenme atmosferi yaratılmalıdır. Öğrenme ortamı sessiz gürültüsüz orta ısı ve orta ışıklı olmalıdır. Çok sıcak ortamlarda çocuk gevşer ödev yapamaz. Soğuk ortamlarda da çocuk üşür ödevlerine konsantre olamaz. Aşırı ışıklı ortamlar gözü yorar ve çocuğun uykusunu getirir. Işığın az olması da öğrenmeyi olumsuz etkiler.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir