Gerçek ve İzdüşüm Alan Nedir?

Gerçek ve İzdüşüm Alan Nedir? Gerçek alan ile izdüşüm arasında büyük bir fark olduğu bilinmektedir. Öncelikle bilinmesi gerekli ki  gerçek alanda dağlar, ovalar, tümsekler, çukurlar gibi yüzey şekillerinin hesaba katılması ile yapılmaktadır fakat izdüşümü alanda bu çok daha farklıdır örneğin bir ilin izdüşümü alan bulunurken dağ, bayır, çukurlar hiç yokmuş gibi düşünülerek sanki dümdüz bir alan varmış gibi düşünülerek hesaplanır.

Gerçek ve İzdüşüm Alan Nedir? dediğimizde alacağınız cevapları burada verdik. Her halükarda gerçek alan izdüşümü alanına göre küçük olmak zorundadır. Gerçek alan ile izdüşümü alanın arasındaki fark ne kadar fazla ise o bölgede eğimin fazla olduğunu göstermektedir. Türkiye’de bu oranın en fazla olduğu bölge Güneydoğu Anadolu bölgesidir. En az olduğu bölge ise Marmara ve İç Anadolu bölgesi olarak hesaplanmıştır.

Gerçek Alan ve İzdüşümü Alan Nasıl Hesaplanır?

Gerçek ve İzdüşüm Alan Nedir?

Gerçek alan hesaplaması oldukça zor ve meşakatli bir iştir. Sahaya çıkılıp bölgeyi  ölçmek gereklidir. Her şeklin kendine göre alan formülleri bulunmaktadır. Alan iki boyutlu bir birim olduğundan eğer ölçülecek alan kare  ise kenar uzunlukları ölçülerek bu iki uzunluk çarpılır ve alan bulunur. Fakat ölçülecek alanımız yuvarlak, koni, üçgensel vb üç boyutlu şekillerde alan hesaplamak oldukça zor bir iştir ve gerekli formüller vasıtası ile yine ölçüm yapılarak bulunmaktadır.

Fakat izdüşümü alan hesaplaması harita üzerinden yapılır ve oldukça kolay bir işlemi vardır. Öncelikle harita üzerinden haritanın ölçeği dikkate alınarak gerçek uzunluk bulunduktan sonra gerekli alan formülleri bulunarak izdüşümü alan bulunması gerçekleşmektedir.

 

Share

ozan

..

You may also like...

3 Responses

  1. Berkan dedi ki:

    Performans ödevimden 90 almamı sağlayan admin seni de unutmadık 🙂

  2. Halil dedi ki:

    Geçen hoca bunu sordu kaldık resmen sonrasında tabikide burdaki bilgiyi alıp söyleyince sitenize bir takipçi daha kazandırdım .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir