Glikoz Şurubu Nedir, Glikoz Şurubu Zararları Nelerdir?

Glikoz şurubunun diğer adı mısır şurubudur. Glikoz şurubu mısır nişastasından elde edilen bir şeker türüdür. Diğer şekerlere göre daha tatlıdır. Üretim maliyeti düşük olan glikoz şurubunun kullanım alanı oldukça geniştir. Ürünlerin tadına bakarak içinde glikoz şurubu olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Tadı normal şekerden farklı değildir. Ürünlerin paketlerinde yer alan içindekiler kısmına bakarak, glikoz şurubu kullanılıp kullanılmadığını anlayabiliriz.

Glikoz şurubu vücuda girdiği anda vücudun şeker dengesi bozulur. Hormonal sistemleri bozup kişiyi uzun vadede kansere sürükler. Glikoz şurubu kanserli hücreleri besler. Astım ve multi sikleroz gibi hastalıklara neden olur. Karaciğeri büyütüp vücudun daha çok yağ depolamasına neden olur. Böbreklerde taş oluşumunu tetikler. Patolojik değişiklere neden olur. Vücuttaki hormonal dengeyi bozarak testosteron ve östrojen hormonlarının salgılanmasını arttırır. Bakır eksikliği başta olma üzere çeşitli mineral eksikliklerine neden olur. Glikoz şurubu Alzheimer hastalığı riskini arttırır.

Glikoz şurubu içeren bir besin tüketen kişilerde derin bir açlık hissi oluşur Bu açlık hissi kan şekerini düşürür. Beyin midenin doluluğuna göre değil kandaki şeker oranına göre aç olup olmadığını belirler. Yüksek früktozlu glikoz şurupları obeziteye ve şeker hastalığına neden olur. Glikoz şuruplarının vücutta işlenişi normal şekerlerden farklıdır. Glikoz şurubu bağırsaklarda emilirken kişi daha çok enerjiye ihtiyaç duyar. Bu fazla enerji bağırsak bütünlüğünün sağlanması için gerekli olan enerjiden sağlanır. Bu durumda kolit gibi rahatsızlıklara neden olur. Glikoz şurubu vücutta salgılanan leptin denilen ve yağ yakılmasını sağlayan hormonun salgılanmasını engeller. Bu etki zamanla kalıplaşıp hormon sensorları duyarsız hale getirir. Sürekli insülin salgılayan vücut kendisini aç hisseder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir