1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Nedir? İş İmkanları Nelerdir?Görsel iletişim tasarımı veya havalı durması için vcd denilen bu bölüm grafik tasarımının farklı bir boyutudur. Grafik tasarımından daha geniş bir alanı kapsayan, grafik tasarımını da içine alan ama grafik tasarımı bölümü kadarda detaylı grafik tasarımının işlenmediği bir bölümdür.

Bölüm hakkında bilinen en temel yanlış bölümde sadece bilgisayarla ders işlendiğidir, sabahtan akşama kadar adobe programları ile çizim, animasyon vs yapıldığıdır. VCD’de neredeyse her yıl temel çizim dersleri vardır, özellikle ilk yılınızda bilgisayar dersiniz çok azdır. Diğer yıllar teknik çizimler azalır bilgisayar destekli çizimler artar.

Bölüm sanat ve tasarım fakültesinde olduğundan dolayı çizim ağırlığı vardır ancak Kocaeli’de iletişim fakültesinde de bu bölüm vardır ve onlar biraz daha rahattır (El ile çizim açısından).görsel iletişim tasarımı

Bölümde animasyonda, ses düzenlemede, grafik tasarımında, arayüz tasarımında ve birçok tasarım alanında ilerleyebilirsiniz. İş imkanı açısından oldukça zengin bir bölümdür. Bu yazdıklarım dışında bölümü bitirdiğinde dövmeci dahi olmak isteyen var, ne alaka diyorsanız temel çizim dersleri ve insan model çizim derslerinde oldukça başarılı olanlar aynı işlemi dövmede yapacağını düşünüyor. Ama sadece dövmeci olmak içinde tercih edilecek bir bölüm olmayabilir en azından benim için.

Peki çizim dersi zor mu derseniz, ben hayatımda resim çizmeyi ilkokulda bırakmıştım bu bölüme gidene kadar. Bu bölüme geldiğimde desen dersindeki insan modeli çizimi dersinde çok fazla zorlanmadım, ona da çok fazla uğraşmadığımdan dolayı. Diğer derslerde zaman ayrıldığında kolaylıkla yapılabilinir.

Kısacası bölüme grafik tasarımcı, animasyoncu, iyi bir fotoğrafçı ve fotoğraf düzenleyici, 3d model çizimci, arayüz tasarımcısı olmak istiyorsanız gelebilirsiniz.

Bölümde Illustrator, Photoshop, Aftter Effects, Animate gibi programları kullanmayı öğreneceksiniz ve ilerlemek istediğiniz programa ağırlık vererek o alanda gelişebileceksiniz.

İyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız ve fotoğraf alanında ilerlemek istiyorsanız fotoğraf makinesi alarak stüdyo derslerine de ağırlık vererek iyi bir fotoğrafçı olabilirsiniz. Büyük bir ihtimalle minimum i3 veya i5 bir laptop ve profesyonel orta seviye bir fotoğraf makinesi istenecektir.

 

You may also like...

1 Response

  1. erkan dedi ki:

    İlgilendiğim bir bölümdü biraz daha bilgiye sahip oldum yazınız sayesinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir