Guinea Pig Nedir? Nasıl Beslenir?

Kobay faresi olarak bilinen gunie pig aslında gerçek bir fare değildir. Güney Amerika en doğal yaşam alanları olarak bilinir. En çok Venezuela, Arjantin, Peru, Kolombiya ve Brezilya gibi ülkelerde görülür. Bazı ülkelerde bulundukları ilk zamanlarda genel olarak guineda pigler insanlar tarafından besin şeklinde tüketilmekte olan hayvanlardır. Ancak daha sonraları büyük kesim tarafından evcil hayvan olarak evlerde beslenmeye başlamıştır. Bu hayvanlar genel olarak laboratuvarlarda deney yapmak için kullanılırdı. Çünkü guinea piglerin biyolojileri insanların biyolojilerine çok fazla benzemektedir. Ülkemizde guinea pig adı kullanmadan önce kobay diye isimlendirilmiştir.

Guinea Pig Nasıl Beslenir?

Guinea pig beslenme durumu çok kolay ve sağlıklı bir şekilde yapılır. Genel olarak bu hayvanlar günlük taze sebze, meyve ve yeşillik yemeyi çok severler. Ayrıca beslenmelerinin temelini kuru tohumlar oluşturmaktadır. Günlük olarak kesinlikle belli bir C vitamini ihtiyaçları vardır. bu ihtiyacı karşılamak için vitamin takviyesi yapılması şarttır. Guinea pig vitamin eksikliği sonrasında bazı hastalıklar görülür ve özellikle tüyleri dökülebilir.

Guinea Pig’lerin Yaşam Alanları

Guinea pig genel olarak geniş kafeslerde yaşarlar. Bu kafeslerin içinde bir tane yuva bulunmaktadır. Kafes içinde bulunan yuvaların üstü ginepig kuytu ve karanlığı çok sevmesi nedeni ile kapalıdır. Bunların yanı sıra kafesin içinde yem kabı ve suluk gibi eşyaları kafesin içinde olmaktadır. Kafesin tabanına talaş koyulmaktadır. Talaş bu hayvanların idrarlarını emmesi sonucunda kötü koku oluşumunu engeller. Sosyal hayvanlar olan ginepigler doğal yaşamlarında genellikle sürü halinde yaşarlar. Evde beslenen bu hayvanlar kafes içinde en azından bir çift olarak beslemek sıkılmalarını engellemek için çok önemlidir.

Guinea Pig Özellikleri

Guinea pigler tüylerinin uzunluklarına göre farklı gruplara ayırmak mümkündür. Gine domuzu olarak da bilinen bu hayvanlar kemirgenler sınıfı da yer almaktadır. Kemirgen olmasına rağmen bu hayvanlar diğerleri gibi kesinlikle toprağı kazmazlar. Guniea piglerin ömürleri ortalama olarak 3 ya da 4 yıl kadar devam etmektedir. Çok iyi bakılırsa bu süre 5 yıla çıkabilir. İnsanlar ile iletişimi iyi olan bu hayvanlar çok hızlı bir şekilde üremektedirler.

genel içinde yayınlandı
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir