Güzel ve Etkili Konuşmak İçin Nelere Dikkat Edilir?

Güzel ve etkili konuşarak karşı tarafı kolayca ikna edebiliriz. Güzel konuşmak için konuşurken bazı hususlara dikkat etmeliyiz. Güzel konuşmak için illa işin eğitimini almanız gerekmez. Konuşma kurallarını bilmeniz ve usulüne göre konuşmanız gerekir. İletişim uzmanları güzel ve etkili konuşmak için şu hususlara dikkat edilmesini tavsiye etmektedir.

1- Konuşma metnini iyi hazırlayın. Hazırlıklı konuşmak heyecanı ve hataları sıfıra indirir. Kişiye büyük bir özgüven verir. Anlık sürprizlere yer vermez. Ani durumlara karşı hızlı tepki geliştirmeyi sağlar.

2- Konuşurken herkesin sizi göreceği bir noktada yer alın. Böylece insanlarla göz kontağı kurabilirsiniz.

3- Dinleyicilerle göz teması kurmaktan kaçınmayın. Konuşmanızı ve ikna yeteneğinize olumlu katkılar sağlar.

4- Konuya merak uyandıracak bir açıklama yapın. Konunun neden önemli olduğunu karşı tarafa uygun mesajlarla iletin. Karşı tarafın anlatacaklarınızı önemsemesini sağlayın.

5- Katılımcıların toplu halde oturmasını sağlayın. Böylece ortam disiplinini daha kolay sağlarsınız.

6- Konuyu uzatmadan kısa ve net cümlelerle anlatın. Gereksiz sözcük kullanmayın. Sıkıcı konuşmalardan kaçının.

7- Konuşmayı etkili hale getirmek için olaya espri, hikâye ve şiir katabilirsiniz.

8- Dinleyicinin seviyesini dikkate alarak konuşma metni hazırlayın. Konuşma metninde gereksiz detaya ve ayrıntıya girmeyin. Az cümle ile çok şey anlatmaya çalışın. Sözü uzatmayın ve dinleyicilerden mutlaka dönütler almaya bakın.

9- Konuyu anlatırken yakından uzağa, kolaydan zora ve bilinenden bilinmeyene doğru anlatmalısınız.

10- Sabit tonlu bir ses tonu yerine ses tonu inişli çıkışlı olmasına dikkat edin. Böylece dikkatleri kolayca üzerinize çekebilirsiniz.

11- Önemli bölümlerde vurgu yapın. Beden dilini etkili kullanın. Aşırı beden dili kullanımı dikkat dağılmasına neden olur. Karşı tarafa ulaşılmaz imajı vermeyin. Samimiyeti ve içtenliğinizi kaybetmeyin.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir