Hormonlu Besinlerin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

* Hormon Nedir? Hangi Besinlerde Hormon Bulunur?

Günümüzde tükettiğimiz gıdaların çoğunun üretiminde sağlığımız için zararlı kimyasallar yer alır. Hormonlu gıda tüketiminden uzak durmak biraz da bizim elimizdedir. Meyve ve sebze seçiminde dikkatli olmak gerekir. Türkiye’de özellikle domates, patlıcan, patates, kabak, salatalık, üzüm, elma, çilek, kavun, buğday, arpa, yulaf, çavdar ve çeltikte bol miktarda hormon bulunur. Sık tüketilen hormonlu gıdalar, vücuttaki hormon dengesinin ve bağışıklık sisteminin bozar. Vücut şişip yağlanır. Hücreler zayıflayıp, kanser yatkınlığı artar. Hormon takviyesi zamansız yetiştirilen ürünlerde kullanılır. Bu nedenle meyve ve sebzeleri normal zamanlarında tüketmeye özen gösterin.

* Hormonlu Besinleri Nasıl Ayırt Ederiz?

Meyve ve sebzeleri dikkatli inceleyerek hormonlu olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Domates çekirdeksiz, içi çok sulu ve boşsa hormonludur. Kabağın şekli bozuk ve çekirdeksiz olması hormonlu olduğunu gösterir. Patlıcanın içi süngerimsi ve çekirdeksizse hormonludur. Biber aşırı büyük ve etli, çekirdek evi boş, etli kısmı sert olması hormonlu biber olduğunu gösterir. Patates şekilsiz ve yumruları yapışık, içi karaysa hormonludur. Karpuzun çekirdek yerleri boş ise hormonlu olduğunu gösterir.

* Hormonlu Gıdaların İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Hormonlu gıdalar obeziteye neden olur. Gelişim çağındaki çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Sebze meyve ve balıkları mevsiminde tüketip ekolojik ürünlerle beslenin. Hormonlu gıdalar; uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, egzama, hafıza kaybı ve konsantrasyon eksikliği, depresyon, bağışıklık sisteminde zayıflık, otoimnun hastalıklar, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, safra taşına ve kansere neden olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir