İlgisiz Anne ve Baba Tutumları

İlgisiz anne ve babalar yaşamlarına çocukları yokmuş gibi devam ederler. Çocukların ilgi ve ihtiyaçlarını önemsemezler. Yaşam planlarını yaparken çocuklarını hiçbir zaman hesaba katmazlar. Bu tip anne ve babaların birçoğu çocukların ilgi ve ihtiyaçlarından habersizdir. Çocuğun nerede ne yaptığı ile ilgilenmez çocukların başını boş bırakırlar. Çocuğun davranışlarını kontrol etmezler. Onları kendi haline bırakırlar. İlgisiz anne ve baba tutumu çocukta değersiz, önemsiz hissi oluşmasına neden olur. Çocuk ne yaparsa yapsın anne ve babanın ilgisini çekmeyi başaramaz.

İlgisiz anne ve babalar çoğu zaman hoşgörü ile boş vermeyi birbirine karıştırırlar. Çocukları boş bırakmayı ve onlarla ilgilenmemeyi hoşgörü olarak görürler.  İlgisiz anne ve babalar birçok konuda ihmalkârdır. Bu tutuma sahip anne ve babalar çocuklarıyla yüzeysel ilişki kurarlar. Çocuk anne ve babayı rahatsız etmediği sürece sorun yoktur anlayışı hakimdir. Çocuk olumsuz davranış sergilediğinde anne ve baba bu duruma sert bir şekilde müdahale eder.

İlgisiz anne ve baba tutumları ile anne ve babalar çocuk merkezli bir yaklaşım sergilemiş olurlar. Çocuklar üzerinde egemen ve otoriter olduklarını düşünürler. Fakat işin aslı böyle değildir. Çocuk kontrolsüz bir şekilde büyümektedir. Olumsuz davranışları ceza almamak için sergilemez. Çocuklarda kural ve denetim yeterli düzeyde olmadığı için çocuk rahat hareket eder ve istediğini yapar.

Anne ve babaların ilgisiz tutum sergilemesinin birçok sebebi vardır. Özellikle çalışan anne ve babalar gün boyu bütün enerjilerini dışarıda tüketirler. Evde çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenemezler.  Çalışma saatlerinin yoğun olmasından dolayı anne ve babalar çocukları ile yeteri kadar ilgilenemez. Çocuğun bakımının bir bakıcı, büyük anne ya da bir başkası tarafından yapılıyor olması anne ve babaya rahatlık verir. Bu durumda birçok anne ve baba ilgisiz tutum sergiler. Anne ve babanın kendi problemlerine dalıp çocuğu unutması da ilgisiz anne ve baba tutumlarının temel nedenidir. Çok fazla çocuk sahibi olan ailelerde çocuklar genelde ilgiden yoksun büyür.

İlgisiz anne ve baba tutumları sonucunda çocuklar kendi potansiyellerini fark etmekte zorlanır.  Çevresi ile etkileşim kurarken zorlanırlar. Nerede nasıl davranacaklarını bilemezler. Şımarık bir yapıya sahip olurlar. Davranışlarının sorumluluklarını yüklenmekte zorlanırlar. Görev ve sorumluluk almak istemezler.  Sevgi eksikliğinde büyürler. İlgisizlik yüzünden anne, baba hatta kardeşlerine karşı düşmanlık besleyebilir. İlgisiz anne ve baba tutumunun hakim olduğu evdeki çocukların akademik başarı düzeyi de düşüktür. Ödevlerini pek önemsemezler.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir