İnsanları İnceleyen Bilim Dalı Nedir?

Antropoloji. İnsanları İnceleyen Bilim Dalı Nedir. İnsanların farklı alanlarda farklı mekanizma ve duyguların inceleyen birçok bilim dalı vardır fakat bunlardan en bilindik olanı Antropoloji  Türkçe adı ile İnsan bilimidir. İnsan bilimine ihtiyaç duyulmasının en önemli sebebi insanların kendi ırklarına olan merakından geçmektedir. Bu merak zamanla büyük araştırmalara sürüklenmiştir. Fiziki yapısı, insan evrimi, biyolojik yapısı ve birçok farklı alanlarda araştırmaları bulunmaktadır. Ayrıca Antropolojinin haricinde yine insan ile ilgili bir diğer bilim dalı psikoloji olarak bilinmektedir. İnsan psikolojisi üzerine çalışmaları olan bilim dalıdır. Fakat Antropoloji daha çok insanın bütününü inceleyen bilim dalı olarak bilinmektedir.

Antropoloji Bilimi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Antropoloji, insanın fizik ve biyolojik yapısını inceleyen ve sosyal, kültürel yapısını inceleyen olarak ikiye ayrılmıştır. Fiziksel ve biyolojik yapısını inceleyen kolu daha çok vücut yapısının ve fiziksel yapının nasıl değiştiğini göstermek için çalışmaları devam etmektedir. Arkeolojik kazıları ile güçlendirilen bu dal insanın kendi ırkını tanımak adına oldukça önemlidir. Diğer bir çeşidi sosyal ve kültürel çeşitliliği ve bu çeşitliliğin sebep olduğu faktörler ile çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmaların en önemli sebebi insanın yaşam kalitesini arttırmak için yapılmaktadır.

Bir yorum Sizinkini ekleyin
  1. Önemli bir bilim dalı ama buradan yetkililere sesleniyorum lütfen insanlar ve maymunları bir kefede tutanlara ceza verin. İlkokuldayken bu konu hakkında boşluğa düşmeyen yoktur herhalde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir