İstanbul’un Fethinin Türk ve Dünya Tarihi Açısından Önemi

İstanbul’un Fethinin Türk ve Dünya Tarihi Açısından Önemi

İstanbul’un fethinin Türk ve dünya tarihi açısından önemi ve sonuçları nelerdir?Tarih sahnesine göz attığımızda belki en önemli fetihlerden birisini de İstanbul fethi oluşturuyor diyebiliriz. Çünkü İstanbul Fethinin hem Türk Hem de Dünya açısından son derece önemli bir olayı işaret etmiş olduğu gerçek apaçık ortadadır. Neden derseniz, İstanbul Fethinin olması ile birlikte bu dönemden pek çok devlet etkilenmiş, hatta sadece bununla da sınırlı kalınmayarak çağların değişmesine bile ışık tutmuştur.İstanbul’un fethi ile birlikte dünya, hem sosyal hem de siyasi açıdan etkilenmeye başlamıştır.

 • İstanbul fethiyle birlikte 1125 yıllık olan Bizans yıkılmıştır.
 • İstanbul fethi sonucunda Orta Çağ bitmiş ve yerine Yeni Çağ gelmiştir.
 • İstanbul fethi ile birlikte Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan ticaret yollarının hemen hepsi de Osmanlının eline geçmiştir. O dönemde ticaret yolları son derece önemli olduğundan dolayı Osmanlının eline geçmesi demek pek çok kapının Osmanlı Devleti’ne açılması demektir.
 • Osmanlının ticaret üstünlüğünü ele geçirmesinden dolayı da farklı devletlerin doğal olarak dünya coğrafyasında daha başka ticaret yollarını aramalarını sevk etmiştir.
 • Fatih Sultan Mehmet fetih sonrasında İstanbul’un daha da gelişmiş düzeye ulaşması adına da pek çok çalışmalar yapmıştır.
 • Bu dönemde İkinci Mehmet’e Fatih unvanı verilmiştir.
 • İslam aleminde Osmanlı devletinin prestij sahibi olmasına da katkı sağlamıştır.
  En önemli bir diğer gelişmelerden birisinin de Osmanlı eline geçen Fener Rum Patrikhanesi olduğunu söyleyebiliriz.
 • İstanbul fethi ile beraber pek çok bilim adamı İstanbul’dan kaçmıştır. Avrupa ülkelerine göç ederek, göç ettikleri yerlere yerleşmişlerdir. Göç ettikleri yerlerde önemli bilim adamları İslam ile ilgili elde etmiş oldukları tüm bilgileri de oraya taşımışlardır.
 • Osmanlı Devleti, fetihte ki başarısının ardından ise önemli bir devlet konumuna gelme başarısına da sahip olmuştur. Osmanlı devletinin itibarı kat ve kat daha fazla artış göstermeye de başlamıştır.
 • İstanbul Fethinin bir diğer önemli sonucu da reform ve rönesansların başlamasıdır.
 • Sonuçlarından bir diğeri ise Avrupa’da feodalitenin ve derebeyliklerin güçlerinin azalmış olması diyebiliriz. Hal böyle olunca da yerine merkeziyetçi devletlerin ön plana çıkmıştır.
 • İstanbul fethinin hem Türk Hem de dünya tarihi açısından çok büyük önem arz ettiği bir gerçektir. Hatta tarih kitaplarında bile İstanbul fethinin ne kadar çok önemli olduğuna dair vurgular yapılmaktadır. Bu dönemde Osmanlı için parlak bir gelecek yaşanmış ve Osmanlı daha güçlü bir devlet konmuş içerisinde de yer almıştır. Bu sebeple günümüz koşullarında İstanbul Fethinin son derece büyük önem arz etmiş olduğuna da net bir şekilde görmüş bulunuyoruz.

Share

ozan

..

You may also like...

4 Responses

 1. Mehmet Ali dedi ki:

  İstanbul’un fethi sayesinde ekonomik ve toprak bütünlüğü açısından bir çok fayda sağlanmıştır, bu yüzden tarihteki yeri çok büyüktür.

 2. Cihan dedi ki:

  Ben Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük zaferi olarak görüyorum bu fethi. Zaten bu fetih bu kadar önemli olmasaydı Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(S.A.V) Kostantiniyye elbette fetholunacaktır. “Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” diye der miydi hiç ?

  Paylaşım için teşekkürler.

 3. çağrı dedi ki:

  Tüm dünyanın unutamayacağı ve hiç istemedikleri düşünmek istemedikleri fakat bizler için çok önemi olan bir olaydır. Onlar sayesinde buralardayız dualarımız hep onlarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir