JÖH – Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat nasıl olunur? başvuru şartları, sağlık şartları, koşulları, mülakatı,eğitimi nasıldır? Bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. PKK Terör Örgütüne karşı son dönemde oldukça etkin bir kuvvet olarak sahip olduğumuz vatansever Jandarma Özel Harekat Askerlerimiz tamamen gönüllü olarak bu şerefli mesleği yapmak için aday olurlar, özel ve zorlu bir eğitimden geçen bir özel kuvvetimizdir. çeşitli terör örgütlerine karşı düzenlenen operasyonda en etkili kuvvetlerimizden birisidir. Son yıllarda PKK terör örgütünün şehir içlerinde yapılanmasına karşı etkin olarak çatışan birliklerimizdir.

Jandarma Özel Harekat askerlerimiz Türkiye’nin güvenliği için son derece önemli olan özel bir birliktir. Jandarma Özel Harekat askerlerimizin oldukça önemli olmasının sebebi Jandarma Özel Harekat eğitim çalışmalarının komando askerleri gibi önemli askerlerimiz başta olmak üzere diğer askerlerimizden daha fazla eğitimden geçmesi, daha fazla tecrübeye sahip olması ve daha yetenekli olmasıdır.  Jandarma Özel Harekat timlerine takım ve birlik olarak hareket edebilmek için daha fazla eğitilir.

Jandarma Özel Harekat birimlerimize terör örgütlerinin çeşitli alçak saldırılarının bulunmasından dolayı mayın arama, keskin nişancılık, zırhlı araç kullanımı gibi çeşitli eğitimler verilir,  kendi uzmanlık alanlarında bu tür eğitimleri tamamladıktan sonra operasyonlara katılırlar.

Jandarma Özel Harekat Askerlerinin Rütbesi Nedir?

Gönüllü, seçilmiş ve yetenekli askerlerimizin oluşturduğu Jandarma Özel Harekat askerlerinin rütbeleri subay, astsubay ve uzman erbaşdır. Kısacası kıdemli diye tabir ettiğimiz askeri birliklerdir. Jandarma Özel Harekat askerlerimiz daha çok Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde aktif olur ve bu bölgelerde gerçekleştirilen operasyonlara katılır. PKK Terör örgütü başta olmak üzere DAEŞ gibi çeşitli terör örgütlerine karşı yapılan operasyonlarda mutlaka JÖH askerlerimizin katkısı vardır. Jandarma Özel Harekat askerleri Jandarma Genel Komutanlığına bağlı askeri birliklerdir.

Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur?

Jandarma Genel Komutanlığınca Jandarma Özel Harekatta bu kutsal mesleği yapmak isteyen adaylar için alım duyurusunda bulunulur. Yayınlanan alım açıklamasında Jandarma Özel Harekatta görevli olmak isteyenlerde aranan fiziki, parkur ve mülakat gibi şartlar ve başvuru tarihleri yer alır.

Jandarma Özel Harekat alımı için başvuru tarihleri resmi olarak paylaşıldıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirirsiniz, başvurudan sonra sizi mülakata çağıracaklardır. Özellikle şunu belirtmemiz gerekmektedir, Jandarma Özel Harekatta görev alabilmeniz için sözleşmeli uzman çavuş, astsubay, subay, uzman jandarma ve çavuş kademelerinde  Jandarma Genel Komutanlığında aktif olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Askerlik vazifenizin bitmesine minimum 6 ay önce Jandarma Özel Harekat timlerine girebilmek için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında çeşitli incelemeler ve mülakatlardan geçtikten sonra son kararı verecek merci Jandarma Genel Komutanlığıdır.

Jandarma Özel Hareket Ne Kadar Maaş Alır?

Jandarma Özel Harekatta çalışmak oldukça zorlu bir görevdir, bu kutsal görevi bir iş bir meslek olarak girmek pek de iyi olmayabilir, çünkü bu görev sadece maaşı için yapılacak bir şey değildir, bu görevi vatan aşkı ile gerekirse şehitlik makamına ulaşmak için yapılacak bir iştir. Bunları dememizin nedeni Jandarma Özel Harekat askerlerimizin en tehlikeli görevlere katılıp şehadetle burun buruna olmasındandır. Jandarma Özel Harekat askerlerimiz 5 bin Tl ile 8 bin TL aralığında maaş almaktadır. Yıpranma payından dolayı emeklilik süreleri diğer askeri birliklerimize göre daha kısadır. Ayrıca görev yaptıkları bölgelerin tehlike şartlarına göre maaşları değişmektedir.

Sizlere tavsiyemiz içinizde vatan, askerlik ve görev sevgisi var ise bu şerefli görev sizlere hak ettiğiniz ücreti verecektir. Ama yukarıda belirttiğimiz gibi sadece para için yapılacak bir görevde değildir. JÖH – Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat Şartları Nelerdir?

 • Başvuru yapabilmeniz amacıyla öncelikli olan kişiler Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve erkek olmaktır.
 • Başvuru yapan adaylar fiziken mükemmel olması gereklidir.
 • Adaylar Lise ya da dengi ya da vatan dışı okullardan mezun olduysa dengi olmak zorundadır.
 • Başvuru yapan adaylar ya askerliğini yapmış olmalı ya da yapıyor olmalı.
 • Minimum boy 164 cm olması gereklidir daha kısa adaylar kabul edilmemektedir. Hem de kılavuzda belirti edilen boy ve kilo orantılı olma koşulu bulunmaktadır aksi durumda kabul edilmez.
 • Başvuru yapan adayların 25 yaşından büyük olmamalı.
 • Adaylar müracaat yaptığı tarihten itibaren terhisinin üzerinden 3 sene geçmemiş olmalı aksi takdirde müracaat talihi bulunmamaktadır.
 • Başvuru yapan adayların taksirli suçlar dahil olmamak üzere affa tabi tutulmuş, vakit aşımına uğramış ya da para cezasına çarptırılmış cezası olmamalıdır.
 • Başvuru yapan adaylar TSK’nın maneviyatına gölge düşürmemiş, askeri kurumların şeref ve haysiyetine karşı olabilecek eylemlerde bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Yapılan sözlü-yazılı ve fiziki mülakatları başarı ile geride bıraktığımız adayların sıhhat kontrolünden de geçerli belgeyi alabilmek zorundalar.
 • Adayların daha evvelce TSK ile ilişiği kesilmemiş olması gerekmektedir.
 • Güvenlik soruşturması oluşturulan adayların neticeleri olumlu olması gereklidir.
  05.1930 tarihli ve 1632 saseneı Askeri Ceza Kanunun 148. maddesinde belirti edilen suçlardan hükümlü bulunmaması gerekmektedir.
 • Yasa dışı terör örgütüne karşı sıcakkanlılık beslememiş olması gerekmektedir. JÖH – Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur?

Share

ozan

..

You may also like...

4 Responses

 1. süleyman cin dedi ki:

  bunu ben arıyordum hocam sağolun teşekkür ederim

 2. Çetin TÜRK dedi ki:

  Para için değil VATAN aşkıyla yapılan bir meslektir. Bu yolda giden kardeşlerimiz abilerimiz için güzel bir yazı olmuş

 3. ahmet dedi ki:

  Braşlar arasında kararsız kaldım fakat bilgileriniz benim için faydalı oldu gerekli bilgiyi yazınızdan temin ettim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir