John Holt Çocukluktan Kaçış Kitabı

John Holt Çocukluktan Kaçış Kitabı Tanıtımı

Jonh Holt Çocukluktan Kaçış Kitabı ? Jonh Holt Çocukluktan Kaçış Kitabı Özeti? Jonh Holt Çocukluktan Kaçış Kitabı Eleştirisi?

Sizler için Jonh Holt’un yazmış olduğu Çocukluktan Kaçış kitabını inceledik ve eleştirisini yaptık iyi okumalar.

 

John Holt’un Türkçedeki kitaplarını bulmak bu sıralar zor. Ben de Çocukluktan Kaçış (2000) ve Çocuklar Neden Başarısız Olur? (1997) kitapları vardı. Geçen gün YDS’den çıkınca Ayrancı pazarındaki her ayın ilk pazar günü kurulan antika pazarına uğradım orada da Çocuklar Nasıl Başarılı Olur (1999) kitabını buldum 1 tl’ye (Nadir’den baktım da şimdi 75 tl’ye var bir tane yuh diyorum).  Bir yazarın veya teorisyenin tutup tutmamasının sosyolojisini yapmak gerekiyor zaman zaman.

Holt homeschooling denilen çocukların evde aileleri tarafıdan eğitilmesini savunan bir düşünür ve alternatif bir eğitim sistemi öneriyor. Şunu da spoiler vereyim çocukların “başarısız”lıklarını da okullara ve eğitim sistemine bağlıyor. Peki neden tutmadı Holt’un kitapları ve ikinci baskıyı bile görmeden unutulup gittiler Türkiye’de? Aklıma gelen ilk seçenek Türkiye’de çok güçlü bir kamusal eğitim savunusu olduğu.

Eğitim sisteminin değiştirilmesinin savunan kişilerin dahi bir devlet eğitiminin ötesinin göremediği. Ve belki bir ikinci seçenekte kamusal olmayan özel eğitimin sadece para kazanma temelli bir tüccar zihniyetine sahip olmasıdır.

İyi okumalar..

odevci.org sundu.

Tumblr

Neyse çok da yorum yapmak istemem. Buradaki fikirler bir ne olabilir sorusu üzerine aklıma ilk gelenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir