Kene Isırmalarında İlkyardım Nasıl Yapılır?

Bit, kene ve pire gibi hayvanlara asalak hayvan denir. Asalak hayvanların sindirim sistemi gelişmediği için vücutları protein sentezi yapamaz. Bu yüzden hazır beslenir ile beslenirler. Bit, pire, kene gibi parazit hayvanlar, konakladığı canlının kanını emerek beslenir. Kanın içindeki hazır besinlerle beslenirler.

* Kene Isırması Belirtileri Nasıl Olur?

Kene ısırmasına maruz kalan kişinin gözleri kızarır. Vücudun çeşitli bölgelerinde cilt altı kanamalar oluşur. Yaralıda burnu kanaması görülür. İdrarında kanamalar meydana gelir. Hepatit gelişimine bağlı olarak, ciltte sarılık ve idrarda koyulaşma gözlemlenir. Kene ısırığının beşinci gününden sonra karaciğer, böbrek, akciğer yetmezliği ve santral sinir sistemi bozukluğu oluşur.

* Kene Vücuttan Nasıl Çıkartılır?

Kene vücuda yapıştığı zaman keneyi çıkartmaya çalışmayın. Vakit kaybetmeden yaralı en yakın sağlık kuruluşuna götürün. Kenenin kan emdiği hortum çıkıntılı olduğu için vücuttan kolay kolay çıkmaz. Keneyi çıkartmak için zorlamayın. Keneye yanlış müdahale edilmesi kenenin sıvısını vücuda erken bırakmasına neden olur. Bu da vücuda virüs girmesine neden olur. Keneyi vücuttan çıkartmak için cımbız kullanın. Cımbız ile kenenin baş tarafını tutarak keneyi vücuttan ayrın. Kenenin karnından tutarak çıkartmaya çalışmak virüsün vücuda dağılmasına neden olur.

* Keneler Vücuda Nasıl Virüs Bulaştırır?

Keneler hayvan ve insanların üzerine yapışarak kan emerek beslenir. Kenelerin ayaklarının ucunda çengel şeklinde vantuz bulunur. Bu özellikleri ile canlıya yapışırlar. Kene, konak üzerine yapıştıktan sonra, derinin içine hortumunu sokup kan emerek beslenir. Beslenme aşamasında 11–12 mm kadar esner. Kan emişi bittikten sonra kendisini yere atarak beslendiği canlıdan uzaklaşır. Beslenme bittikten sonra deriden ayrılırken deriye bir sıvı salgılayarak, vücuda virüs bulaştırır.

* Kimler Birinci Derecede Risk Altındadır?

Kırsal kesimde yaşayan kişiler, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, ev ya da sokak hayvanları ile yakın olanlar, çalılık ve otların olduğu yerlerde piknik yapan kişiler yüksek risk taşır. Veterinerler, avcılar, kasaplar ve çiftçiler kene ısırmasında yüksek risk gurubu mesleklerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir