Kivi Nerede Yetiştirilir?

Kivi Nerede Yetiştirilir? Kivi çağımızın modern meyveleri arasında kendi yerini yıllarca korumuştur. Evlerdeki meyveler arasında da varlığını korumuştur. Sadece meyve olarak değil yiyecekler ve içecekler içerisinde kullanılan bir besindir. Vitamin açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Bu sebeple belirli periyodik zamanlarla tüketilmesinde fayda olan bir besin kaynağıdır. Ülkemizde yetiştirilebilen bir meyve olduğu için kolayca ulaşılabilmektedir. Gerek manavlarda gerekse marketlerde ve alışveriş merkezlerinde bulunabilmektedir.

Türkiye’de Kivi Yetiştirilir Mi?

Ülkemizde birçok ilde kivi yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu sayede ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Yalnız ülkemizde kivi yetiştirme durumu diğer kivi yetiştiren Akdeniz ülkelerinden 15-20 yıl sonra oluşmuştur. Buna rağmen üretim kaliteli bir şekilde devam etmektedir. Kivi görüldüğü gibi Akdeniz bölgesinde yetişen bir meyvedir. Fakat daha sonra araştırma ve enstitü seviyesinde yapılan çalışmalarla Ege, Marmara ve Karadeniz’de de kivi yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Bu konuda yapılan çalışma oldukça başarılı oldu ve bu bölgelerde birçok ilde kivi yetiştirilir.

Ülke bazında bakıldığında da birçok ülkede yine kivi yetiştiriciliği yapılmaktadır. İtalya, Fransa, Yeni Zelanda, Yunanistan, İspanya, Japonya gibi birçok ülke bu konuda kendini geliştirmiştir ve uzun yıllar boyunca kivi meyvesinin yetiştiriciliğini yapmışlardır.

kivi nerede yetişir

Kivi Meyvesinin Özellikleri Nelerdir?

İlk başlığımız olan Kivi Nerede Yetiştirilir? ardından bu meyvenin özelliklerine geçelim. Kivi çiçekleri olan bir meyvedir. Yaprakları salkım şeklinde oluşmaktadır. Erkek ve dişi olarak iki çeşit kivi bulunmaktadır. Üreme zamanında döllenme yaparak üremektedirler. Olgunlaşan meyve ortalama olarak 40-150 gram ağırlığındadır. Kivi vitamin açısından da oldukça zengindir. İçerisinde bol miktarda C vitamini bulundurmaktadır. Meyvenin yeşil olmasının nedeni ise içerisinde bulunan pigmentlerdir. Meyve içerinde bulunan vitaminlerden dolayı sağlık meyvesi olarak da bilinir. 2000 – 3000 arası yaprak bulunur. Yapraklarının bu kadar çok olması da güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Bu meyve saçak şeklinde köklere sahiptir. Buna bağlı olarak kökleri toprağın 40 cm kadar üstünde yer almaktadır.

Kivinin Yetişme Durumu

Doğal ortamda yetişen kivinin nem ve sıcaklık gibi faktörlerin uygun olduğu ortamlarda yetişirler. Bunun yanında yükseklikte önemli bir etkendir. Yine kivi meyvesini yetişme esnasında don olayına dikkat edilmesi gerekmektedir. Olası bir don olayında bütün meyvenin heba olma riski vardır. Kivi yetiştiriciliğinde yağışta önemlidir. Yeteri kadar yağış almaz ise kuruma ve hastalıklar baş gösterebilir. Bunun yanında kivi bitkilerinin bakımı da oldukça hayati bir önem taşımaktadır. Yapılacak ilaçlamalar ile zararlı böceklerden korunabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir