Konik Projeksiyon Yöntemi

Konik projeksiyon yöntemi nedir hangi bölgeleri,ülkeleri gösterirken kullanılır? Konik projeksiyon yöntemi hakkında kısa bilgi ve konu anlatımı.Konik projeksiyon daha çok orta enlemlerdeki ülkeleri ve bölgeleri bozulmanın daha az olduğu ve daha doğru bir şekilde gösterilmesini sağlayan harita çizimindeki bir diğer projeksiyon yöntemidir.Aşağıda silindirik projeksiyon yöntemine de ulaşabilirsiniz.

  • Silindirik Projeksiyon Yöntemi

Konik projeksiyon orta enlemlerdeki ve çevresindeki bölgeleri gösterirken daha kullanışlı olan bir projeksiyon yöntemidir.Konik şeklindeki yapı dünya üzerine konulduğunda koni dünyanın orta enlemleri ve çevresine daha yakın olur ve daha iyi temas eder bu sayede konik projeksiyon ile orta kuşak ve çevresi harita bozulmalarının daha az olduğu bir şekilde gösterilir.

Konik projeksiyon için örneklerden bazıları şunlar olabilir.Mesela orta kuşaktaki bir ülke konik projeksiyon ile gösterilirken bozulma azdır ve harita daha doğrudur.Fakat konik projeksiyon ile kutuplar veya ekvatordan bir bölge çizilir ise bu harita da orta kuşağın çizildiği haritaya göre da bozulma oranı fazla olur.

Bir diğer örnekte ekvatordaki bir ülke veya alanın konik projeksiyon ile gösterilirken bozulma oranı fazla olurken orta kuşaktaki bir ülke veya alan gösterilirken bu bozulma oranı azalır.Kısacası konik projeksiyon yöntemi ile daha çok orta kuşağın çizimi tercih edilir bunun nedenleri konik projeksiyonun orta kuşağın çizimi için daha uygun olmasıdır.

Türkiye bir projeksiyon yöntemi ile çizilecek olsa bu projeksiyon yöntemi kesinlikle konik projeksiyon yöntemi olurdu bunun en büyük nedeni Türkiye’nin orta kuşakta yer almasıdır.Türkiye konik projeksiyon ile çizildiği taktirde silindirik ve düzlem projeksiyon yöntemlerine göre bozulma oranı daha az olur ve Türkiye daha doğru ve kaliteli hata payının en az olduğu şekilde gösterilmiş olur.

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir